na teraz daje naj proszee
![Na Teraz Daje Naj Proszee class=](https://pl-static.z-dn.net/files/dc7/a84c21a4ef89577a609585a23a165791.jpg)
Odpowiedź:
Ryby różnią się od siebie, ale mają wiele wspólnych cech, które pozwalają odróżnić je od innych zwierząt. Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie, mają płetwy umożliwiające pływanie, łuski chroniące ciało i oddychają za pomocą skrzeli.
Płetwy są narządem ruchu. Płetwy nieparzyste: grzbietowa i odbytowa, pełnią funkcję podobną do tej, jaką pełni stępka w łodzi, czyli zapewnia rybie równowagę i ogranicza "przechyły" na boki. Płetwa ogonowa pełni najczęściej funkcję wiosła lub steru. Płetwy parzyste: piersiowe i brzuszne pomagają utrzymać równowagę w wodzie; umożliwiają również zmianę kierunku ruchu, nurkowanie oraz wznoszenie się.
Ciało większości ryb jest pokryte łuskami, dachówkowato zachodzącymi na siebie. Ich kształt i rozmieszczenie w skórze mogą być bardzo różne. U wielu gatunków, np. płoci i karasia łuski są elastyczne i zaokrąglone, u innych, np. rekinów i płaszczek są twarde, a wyglądem przypominają drobne zęby. Niekiedy, np. u najeżki, łuski mogą być zaopatrzone w kolce. Czasami zamiast łusek, np. u ciernika i igliczni w skórze występują płytki kostne. Niektóre ryby, np. karp nagi, w ogóle nie mają łusek, ale wtedy ich skóra jest bardzo gruba.
Ciało ryb jest śliskie, ponieważ pokrywa je cienka warstwa śluzu. Obecność śluzu zmniejsza tarcie w wodzie, co umożliwia sprawne pływanie.
Ryby mają kręgosłup i podobnie jak płazy gady, ptaki oraz ssaki zaliczane są do kręgowców. Szkielet ryb może być kostny (mają go ryby kostne) lub chrzęstny ( występuje u ryb chrzestnych). Większość gatunków ryb ma szkielet kostny. Należą do nich zarówno zwinne szczupaki jak i nieruchome, spoczywające na dnie, flądry. Szkielet chrzęstny mają rekiny i płaszczki.
Narządami wzroku są oczy. Większość gatunków ryb nie ma powiek. Umiejscowienie oczu po bokach głowy oraz ich wypukłość powodują, że ryby mają bardzo szerokie pole widzenia. Dlatego, nawet "stojąc w miejscu", ryby widzą znaczny obszar swojego siedliska.
U większości ryb narząd węchu- nos, znajduje się z przodu głowy, tuż nad otworem gębowym. Umożliwia on wykrywanie pokarmu, a także rozpoznawanie obecności ryb tego samego lub innego gatunku.
Ryby rozpoznają smak przy pomocy języka i wąsów. Ryby odróżniają niektóre smaki tak jak człowiek, np. podobnie odczuwają smak słodki. Głównym narządem dotyku jest tzw. linia boczna. Ten niezwykły narząd wygląda jak ciemna kreska biegnąca wzdłuż boków ryby.
Dzięki niej ryba odbiera drgania wody i wyczuwa nie tylko obecność innych ryb oraz przedmiotów, ale również "dostaje" informacje o sile prądu wody i jego kierunku.
Wyjaśnienie: