Lubi12345
Rozwiązane

DAJE NAJ!! Amylaza slinowa to enzym produkowany w sliniankach i rozpoczynający trawienie skrobi w jamie ustnej. Zaprojektuj doświadczenie wykazujące zmiany aktywności tego enzymu wraz ze zmianami temperatury. Masz do sypozycji: roztwór skrobi, płyn Lugola, ślinę, szkło laboratoryjne, palnik i lód.



Odpowiedź :

Problem badawczy: Badanie wpływu temperatury na aktywność amylazy ślinowej.

Hipoteza: Wysoka temperatury powoduje denaturacje amylazy ślinowej, przez co traci właściwość katalityczne.

Doświadczenie: Do przeprowadzania doświadczenia potrzebujemy kolejno: 3 probówki, skorbie, ślinę oraz wode. Do probówki numer 1 dodajmy wodę z niegotowaną śliną, do probówki numer 2 dodajemy skrobie z wodą oraz niegotowaną śliną, do probówki numer 3 dodajmy skrobie z wodą oraz gotowaną śliną. Następnie do każdej z probówek dodajemy płynu lugola ( roztwór jodu i jodku potasu w wodzie destylowanej ).

Obserwacje: W probówce numer 3 doszło do zmiany zabarwinia roztworu na niebieskofioletowy kolor, świadczy to o obecność skrobi w probówce, która nie została rozłożona do cukrów prostych, z powodu wcześniejszej dezaktywacji amylazy ślinowej pod wpływem wysokiej temperatury. Natomiast w probówce numer 2 nie doszło do zmiany zabarwiania, dlatego że skrobia została rozłożona do cukrów prostych przez aktywny enzym.

Wniosek: Zgodny z hipotezą - wysoka temperatura powoduje denaturace amylazy ślinowej.

Próba konrola: Probówka numer 1

Próba badawcza: Probówka numer 3