Jon6575
Rozwiązane

prosze o pomoc w zadniu domowym .
napisz zw nie zachodzi i odpowiednie równania reakcji chemicznych.

SrO

poproszę krok po kroku bo nie rozumiem tego ​



Prosze O Pomoc W Zadniu Domowym Napisz Zw Nie Zachodzi I Odpowiednie Równania Reakcji Chemicznych SrO Poproszę Krok Po Kroku Bo Nie Rozumiem Tego class=

Odpowiedź :

Witaj :)

Na samym początku powiedzmy sobie jakie mogą być charaktery chemiczne tlenków. Wyróżniamy cztery charaktery chemiczne tlenków:

  • Charakter zasadowy - tlenek o charakterze zasadowym reaguje z kwasami dając sole, z wodą dając wodorotlenek, natomiast nie reaguje z zasadami. Należy zapamiętać, że nie wszystkie tlenki o charakterze zasadowym reagują z wodą. Reagują z nią tlenki litowców i berylowców.
  • Charakter kwasowy - tlenki o charakterze kwasowym reagują z zasadami dając sole, z wodą dając kwasy, natomiast nie reagują z kwasami. Tutaj również należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie tlenki kwasowe reagują z wodą np.: tlenek krzemu(IV) czy tlenek boru.
  • Charakter amfoteryczny - tlenki o charakterze amfoterycznym reagują z roztworami mocnych kwasów i zasad dając sole, a nie reagują z wodą. Są to najczęściej tlenki metali grup pobocznych ( pierwiastków d-elektronowych np.: tlenek cynku, tlenek glinu czy tlenek chromu(III))
  • Charakter obojętny - tlenki o charakterze obojętnym  nie reagują z kwasami, zasadami ani wodą np.: tlenek węgla(II), tlenek azotu(II).

W podanym przez Ciebie zadaniu mamy udowodnić charakter chemiczny tlenku strontu SrO. W pierwszej kolejności sprawdzamy, W której grupie układu okresowego znajduje się metal wchodzący w skład naszego tlenku. Stron leży w drugiej grupie układu okresowego pierwiastków. Dla ułatwienia zapamiętaj, że tlenki metali grupy pierwszej i drugiej układu okresowego pierwiastków mają charakter zasadowy.

UWAGA!!! W drugiej grupie układu okresowego pierwiastków wyjątek stanowi tlenek berylu. Ma on charakter amfoteryczny.

Ustaliliśmy sobie już, że tlenek strontu ma charakter zasadowy co oznacza, że reaguje z kwasami dając sole, z wodą dając wodorotlenek, a nie reaguje z zasadami. Zapiszmy odpowiednie równania reakcji potwierdzające naszą tezę:

  • Reakcja z kwasem (jako kwas wybieramy HCl)

[tex]SrO+2HCl\rightarrow SrCl_2+H_2O[/tex]

Produktem tej reakcji jest sól o nazwie chlorek strontu

  • Reakcja z wodą

[tex]SrO+H_2O\rightarrow Sr(OH)_2[/tex]

Produktem tej reakcji jest wodorotlenek strontu

  • Reakcja z zasadą (jako zasadę wybieramy NaOH)

[tex]SrO+NaOH\rightarrow reakcja \ nie \ zachodzi[/tex]

ODP.: Powyższe reakcje potwierdzają, że tlenek strontu SrO ma charakter zasadowy.