Dlaczego Jezus wybrał Piotra i uczynił z niego fundament kościoła. Plis mam na jutro​



Odpowiedź :

Jezus namaścił Piotra na ojca Kościoła słowami: „...Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. (Mt 16,13-19)”.

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Jezus właśnie Piotra namaścił na Ojca kościoła, warto najpierw sięgnąć do Ewangelii Św. Mateusza, w której napisano:

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,13-19).

Powyższy fragment Pisma Świętego dokładnie opisuje sytuację, w jakiej Jezus zapowiedział Piotrowi, jaką w przyszłości będzie pełnił rolę, kiedy ten prawidłowo odpowiedział na zadane pytanie. Jednak Piotr mógł znać odpowiedź tylko dzięki temu, że sam Bóg mu ją objawił, co zresztą Jezus potwierdza słowami: „Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie”. Zapewnia również swojego ucznia, że ten jest szczęśliwy. Szczęściem tym ma być obietnica wejścia do Królestwa Niebieskiego w nagrodę za to, że Piotr, jako jedyny z ludzi, był w stanie dostrzec to w Jezusie coś, czego inni nie dostrzegali. Możemy więc wnioskować, że rola Opoki Kościoła, została przypisana Piotrowi z góry, przez samego Boga Ojca. A ponieważ Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty stanowią jedność, to Jezus również doskonale wiedział, jaka odpowiedzialność zostanie powierzona temu właśnie uczniowi. Pamiętajmy, że już jakiś czas wcześniej, przy wyborze swoich dwunastu apostołów, Jezus nadał ówczesnemu Szymonowi imię Piotra, oznaczające skałę/opokę. Staje się tym samym gwarantem jedności i stałości. Wnioskując z treści Ewangelii, Piotr nieomal od samego początku zajmuje wyjątkową pozycję wśród wybranej dwunastki, występując jako ich przedstawiciel, przemawiając w ich imieniu, jak też zadając pytania. Ludzie z zewnątrz również zdają się dawać Piotrowi pierwszeństwo spośród wszystkich uczniów, jak chociażby poborcy podatku na świątynię, kierują właśnie do niego zapytanie, czy Jezus nie płaci pogłównego (Mt 17, 24). Piotrowi też Jezus powierza zadanie przygotowania ostatniej Paschy, podczas której później jako pierwszemu obmywa mu nogi. Także jako jeden z trzech (obok Jakuba i Jana), Piotr mógł poznać tajemnicę Królestwa Mesjańskiego, kiedy to sam Bóg objawił się w postaci obłoku i powiedział: „To jest mój Syn, umiłowany mój; jego słuchajcie”. Tym samym trzem uczniom było dane towarzyszyć Jezusowi podczas modlitwy, a następnie konania w Ogrójcu. Piotr był też pierwszą osobą, której ukazał się Chrystus Zmartwychwstały, ale też pierwszą osobą, która weszła do pustego grobu na wieść, że ciało Jezusa zostało zabrane.

Kim był Św. Piotr?

Św. Piotr był rybakiem tak jak jego ojciec. Miał żonę i mieszkał w domu teściowej w Kafarnaum. Po urodzeniu zostało mu nadane hebrajskie imię Symeon, a także greckie, Simon. Kiedy Jezus wybrał go w Galilei na jednego ze swoich uczniów, nadał mu imię Piotr.

#SPJ2