Odpowiedź :
Odpowiedź:
Tlenek sodu, Na2O – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków zasadowych zawierający sód na I stopniu utlenienia. W temperaturze pokojowej jest to biała higroskopijna substancja stała o budowie jonowej, rozpuszczalna w etanolu. Z wodą reaguje energicznie, tworząc żrący wodorotlenek sodu: Na2O + H2O → 2NaOH.
Tlenek magnezu to nieorganiczny związek chemiczny. W temperaturze pokojowej jest białą substancją krystaliczną. Ma szerokie zastosowanie szczególnie jako składnik preparatów medycznych. W małych dawkach działa zapierająco, w dużych zaś ma działanie przeczyszczające.
Tlenek magnezu z wodą:
MgO + H2O → Mg(OH)2
Powstający związek słabo rozpuszcza się w wodzie (ok. 0,01g na 1 dm3), ale jest mocną zasadą i stężenie jonów wodorotlenowych wystarcza do zabarwienia wskaźnika.
Tlenek magnezu z kwasem:
Tlenek magnezu nie reaguje z kwasem azotowym(V). probówki, … tlenek magnezu, wskaźnik kwasowo-zasadowy: oranż metylowy lub wywar z czerwonej kapusty.
Zasada KOH:
Wodorotlenek potasu (potaż żrący), KOH – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, jedna z najsilniejszych zasad. W standardowych warunkach wodorotlenek potasu jest białym ciałem stałym.
Wyjaśnienie: