Odpowiedź :
Odpowiedź:
zad 7
Cena początkowa była 800 zł wzrosła o 10% więc = 800 * 0,10 = 80
800 zł + 80 zł = 880 zł cena po wiosennej podwyżce
Cena przez prawie cały rok była taka sama więc wynosiła 880 zł lecz jesienią dano promocję 10% więc
880 * 0,10 = 88 zł
880 zł - 88 zł = 792 zł
Więc jesienią rower kosztował 792 zł
zad 8
wczoraj wartość akcji firmy wzrosła o 20% a dzisiaj o 20% zmniejszyła się
załóżmy że cena akcji wynosiła 100 zł
więc 100 * 0,2 = 20
100 zł + 20zł = 120 zł cena po wzroście wartości akcji
a dzisiaj cena zmniejszyła się o 20% więc 120 * 0,2 = 24 zł
120 - 24 zł = 96 zł
Więc jeśli cena początkowa wynosiła 100 zł i jednego dnia zwiększyła się o 20% a drugiego dnia zmalała o 20% wtedy wynosiła 96 zł więc dzisiejsze akcjie są tańsze niż te wczorajsze po podwyżce
zagadka
Kupił 1000 akcji firmy Impet cena jednostkowa akcji = 6,50 zł
Kupił 500 akcji firmy Naprzód cena jednostkowa akcji = 11,00 zł
1000 * 6,50 = 6500 zł cena 1000 akcji firmy Impet
500 * 11,00 = 5500 zł cena 500 akcji firmy Naprzód
6500 * 0,10 ponieważ spadła o 10% = 650 zł
6500 - 650 zł = 5850 zł
5500 * 0,10 ponieważ wzrosło o 10% = 550 zł
5500 + 550 = 6050 zł
6500 zł - 5850 zł = 650 zł Utrata tylu złotych po kupnie akcji Impet
6050 - 5500 = 550 zł Zysk z akcji firmy Naprzód
550 - 650 = -100 zł
Pan Jan był stratny kupując te akcje, a stracił 100 zł