Odpowiedź :
Odpowiedź:
We Włoszech panował faszyzm w odmianie włoskiej, który był pierwszym systemem opisanym, jako totalitarny (sam Mussolini się tym szczycił). Faszyzm włoski charakteryzował się korporacjonizmem (system gospodarczy), wojowniczością, przywiązaniem każdej kwestii do wartości nadrzędnej (tj. państwa).
W III Rzeszy panowała radykalniejsza niemiecka odmiana faszyzmu - nazizm. Od faszyzmu włoskiego odróżnia go wyższość rasowa (rasy aryjskiej) i pogarda do Żydów, Romów i Słowian, których uznaje się za podludzi.
W ZSRR w czasach II wojny światowej (i przed) panował Stalinizm - totalitarna ideologia, która była w zasadzie bardzo radykalną i tyraniczną wersją komunizmu. Od Włoch i III Rzeszy odróżnia go fakt przeprowadzonej kolektywizacji i promowania tzw. "kultury robotniczej" w społeczeństwie oraz Homo Soveticus. Wywodzi się z myśli Włodzimierza Lenina oraz Karola Marksa.
Wnioski: Każdy system totalitarny w Europie w latach 30. XX wieku był de facto do siebie podobny w sposobie kontroli i ucisku społeczeństwa.