Odpowiedź :
Zadanie 1.
Hormony są związkami chemicznymi produkowanymi przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Hormony w naszym organizmie odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ regulują czynność oraz modyfikują tkanki, które leżą w pobliżu ich wydzielania.
Zadanie 2.
Swoiste działanie hormonów polega na tym, że hormony łączą się tylko i wyłącznie z receptorami w komórkach określonego gruczołu lub z konkretnymi komórkami nie wywierając przy tym działania na inne komórki.
Zadanie 3.
Począwszy od góry, gruczoły wchodzące w skład układu hormonalnego to przysadka mózgowa, podwzgórze, tarczyca, gruczoły przytarczyczne, grasica, trzustka, nadnercza, gonady (jajniki oraz jądra) oraz komórki układu pokarmowego.
Zadanie 4.
Gruczoły wewnątrzwydzielnicze nie mają swoich przewodów odprowadzających i wydzielają do krwi, płynu tkankowego, chłonki lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Zaś gruczoły zewnątrzwydzielnicze mają te przewody i ich wydzielina wydostaje się na zewnątrz organizmu lub do światła narządów rurowych organizmu.
Zadanie 5.
Trzustka jest gruczołem o czynności wewnątrzwydzielniczej, ponieważ produkuje hormony uwalniane do krwi oraz czynności zewnątrzwydzielniczej, gdyż wydziela enzymy do układu pokarmowego.
Zadanie 6.
Krew spełnia wiele istotnych zadań w naszym organizmie. Jej główną funkcją jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek oraz wydalania produktów końcowych przemiany na przykład dwutlenku węgla oraz mocznika. Oprócz tego krew odpowiada za transport hormonów oraz innych substancji pomiędzy komórkami
Zadanie 7.
Przysadka mózgowa to mały gruczoł wielkości grochu, który odgrywa główną rolę w regulacji funkcji życiowych organizmu i ogólnego samopoczucia. Nazywa się go „gruczołem nadrzędnym” organizmu, ponieważ kontroluje aktywność większości innych gruczołów wydzielających hormony.
Zadanie 8.
Działanie: Pobudzają czynności gruczołów: tarczycy ( h. tyreotropowy) gonad ( h. gonadtropowe) kory nadnerczy ( h. kortykotropowe)
Nazwa hormonu: hormon wzrostu
Nazwa hormonu: tyroksyna
Działanie: Wpływa na gospodarkę wapniową poprzez odkładanie wapnia w kościach i obniżanie jego poziomu we krwi.
-
Grasica - tymozyna - Wpływa na odporność organizmu.
Działanie: Mobilizacja organizmu w sytuacjach stresowych: przyśpieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechów, podwyższenie poziomu glukozy we krwi, zahamowanie procesów trawiennych.
Nazwa hormonu: kortykoidy ( np. kortyzol)
Nazwa hormonu: Insulina - Działanie: Obniża poziom glukozy we krwi, m.in. poprzez pobudzenie syntezy glikogenu w wątrobie.
Nazwa hormonu: glukagon - Działanie: Podwyższa poziom glukozy we krwi, poprzez wpływ na rozkład glikogenu w wątrobie.
Nazwa hormonu: androgeny ( np. teosteron )
Działanie: Warunkują rozwój żeńskich cech płciowych, biorą udział w regulacji cyklu płciowego u kobiet.
Działanie: Uczestniczy w regulacji cyklu płciowego kobiety, wpływa na utrzymanie ciąży.
Z góry wielkie dzięki za naj!!!