Odpowiedź :
Odpowiedź:
Narastające nieporozumienia doprowadziły do podziału chrześcijaństwa ,czyli SCHIZMY. W 1054 roku patriarcha nakazał zamknięcie kościołów obrządku zachodniego w Konstantynopolu. ... Patriarcha odpowiedział nałożeniem klątwy na papieża. Przesądziło to o rozłamie ,który trwa do dziś.
W 1370 istniały trzy metropolie prawosławne: w Kijowie, Nowogródku i Haliczu, natomiast siedziby biskupów w Turowie, Chełmie, Włodzimierzu, Łucku i Przemyślu.
Katolicyzm
W wyniku rozłamu kościoła chrześcijańskiego w II wieku wyodrębniły się jego dwa główne nurty. Katolicyzm i prawosławie. Odłam katolicki uznaje Boga, jego syna Jezusa Chrystusa, Trójcę Świętą oraz czci Matkę Boską. Głową kościoła katolickiego jest papież, Biskup Rzymu, wybierany na drodze konklawe. Kościół Rzymskokatolicki ma największą ilość wyznawców spośród wszystkich odłamów chrześcijaństwa. Odpowiednie funkcje pełnią mężczyźni (księża) oraz kobiety (zakonnice) – wraz z całą wewnętrzną hierarchią.
Prawosławie
Podobnie jak katolicyzm, uznaje istnienie Boga, Jezusa Chrystusa, jako jego syna, Matki Boskiej oraz Trójcy Świętej. Obecne występuje głównie w Europie wschodniej i w Grecji. Ma zdecydowanie mniej wyznawców, niż katolicyzm. Zasadniczą różnicą jest fakt nieuznawania przez wyznawców prawosławia papieża, jako zwierzchnika kościoła. Charakterystycznym zjawiskiem w prawosławiu jest kult ikon, obrazów przedstawiających żywoty świętych. Funkcje kapłanów sprawują mężczyźni.