Odpowiedź :
Zadanie 5.1.
Wynik przedstawionej obserwacji przedstawiono na wykresie A.
Dlaczego?
A no dlatego, że z treści polecenia wyczytujemy, że badana roślina została oświetlana. Następnie źródło światła zostało stopniowo oddalane od badanego preparatu. Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na intensywność fotosyntezy? Co wpływa na jej efektywność? To proste - światło. Wiemy, że najintensywniejsze światło znajdowało się przy roślinie na samym początku obserwacji. Stąd na wykresie widzimy znaczny wzrost efektywności fotosyntezy. Następnie, źródło światła oddalano, to znaczy, że intensywność światła dostarczanego do badanej rośliny malała. Im dalej znajdowała się lampa, tym mniej światła docierało do rośliny, więc odnotowujemy spadek efektywności fotosyntezy. Podczas procesu fotosyntezy powstaje tlen - wydziela się on w postaci pęcherzyków gazu.
Zadanie 5.2.
Fotosynteza zachodzi według równania:
6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂ + 6O₂
Wiedząc, że jednym z produktów wytwarzanych podczas fotosyntezy jest tlen, możemy wywnioskować, że to właśnie on wydzielał się w postaci pęcherzyków gazu.
nazwa: tlen
znaczenie w przyrodzie: dla roślin - jest niezbędny do procesu oddychania wewnątrzkomórkowego, który zachodzi w mitochondriach.