Odpowiedź :
Odpowiedź:
Kandydaci obiecali szlachcie głosującej na nich, łapówkę pieniężną i nowe przywileje.
Kandydaci: Franciszek Ludwik Burbon-Conti, Stanisław Jabłonowski, Jakub Sobieski, Aleksander I Konstanty, Fryderyk August I Wettin
ELEKCJA-wybór króla przez szlachtę.
Gdy zmarł bezpotomnie Zygmunt August-ostatni z rodu Jagiellonów, w Polsce zapanowało bezkrólewie. Wtedy to szlachta miała wybrać nowego monarchę .W głosowaniu mógł uczestniczyć każdy szlachcic, który w dniu wyborów przybył do wsi KAMIEŃ i na tzw. elekcyjnym polu wybierano nowego monarchę. Wybór padł na Henryka Walezego. Jednak warunkiem objęcia tronu było podpisanie dokumentu /artykułów henrykowskich /który gwarantował szlachcie dotychczasowe przywileje. Wybór Henryka Walezego okazał się nietrafny. Szlachta ponownie wybierała króla. tym razem wybrano Stefana Batorego. Był on królem polski w latach 1576-1586.
Wolne elekcje były dla kraju niekorzystne. Dawały obcym mocarstwom możliwość wtrącania się w sprawy Polski. Różnice zdań na temat kandydatów były źródłem nieporozumień i groziły wojnami domowymi. jednocześnie szerzyło się przekupstwo wśród szlachty, która za pieniądze głosowała zgodnie z życzeniem magnatów .Bardzo złe było ograniczenie władzy króla, który musiał składać wiele obietnic. To osłabiało pozycję monarchy.
Wyjaśnienie: