Rozwiązane

plis szybko zrobicie mi na 14 10 liczę na naj​



Plis Szybko Zrobicie Mi Na 14 10 Liczę Na Naj class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Najistotniejszym czynnikiem prowadzącym NSDAP do zwycięstwa był wielki kryzys gospodarczy, który w 1932 r. osiągnął swoje dno - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król. Kryzys uderzał nie tylko w system finansowy i gospodarczy, ale przede wszystkim w zwykłe rodziny w Niemczech - dodaje historyk.

85 lat temu, 31 lipca 1932 r., w Niemczech w wyborach do Reichstagu Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP) otrzymała 37,4 proc. głosów. Uzyskując 230 mandatów na 608 naziści stali się najliczniejszą partią w niemieckim parlamencie.

 

PAP: Jak wyglądała scena polityczna schyłku epoki Republiki Weimarskiej? Na początku lat 30. mogło wydawać się, że bardziej prawdopodobne będzie przejęcie władzy w Niemczech przez komunistów, a nie narodowych socjalistów…

Prof. Eugeniusz C. Król: Komuniści niemieccy nie byli siłą samodzielną. Pamiętajmy, że byli sterowani z Moskwy. Formalnie mówiono, że KPD „utrzymuje żywe więzi z międzynarodówką komunistyczną”, ale w rzeczywistości o jej polityce decydowały najwyższe władze radzieckie. Celem polityki Moskwy było doprowadzenie do sytuacji, w której KPD byłaby jedyną liczącą się partią robotniczą w Niemczech. Głównym przeciwnikiem KPD była więc socjaldemokracja, którą nazywano „socjalfaszystami”. Zwalczanie narodowych socjalistów nie wydawało się dla nich tak istotne, jak walka z socjaldemokracją. Ta strategia prowadziła jednak do osłabienia znaczenia KPD, która miała silną pozycję w środowisku robotniczym, ale poprzez, jak później mówiono „sekciarstwo”, jej możliwości politycznego manewru były silnie ograniczone. Dobra organizacja tej partii i jej wysiłki były bowiem niwelowane przez fakt bycia ekspozyturą interesów radzieckich w Niemczech.

PAP: NSDAP, która w swojej nazwie odwoływała się do socjalizmu, na początku lat 30. zdobyła wpływy w środowisku przemysłowców…

Wyjaśnienie: