za 5 bułek i dwa chleby Franek zapłacił 7,70zł. chleb jest 3 razy droższy od bułki. Ile kosztuje bułka?​



Odpowiedź :

3x - cena chleba

x - cena bułki

5x - cena 5 bułek

2* 3x - cena 2 chleby

5x+2*3x=7,7

5x+6x=7,7

11x=7,7 / : 11

x= 0,7

 bułka kosztuje 0,70 zł , chleb kosztuje 3*0,7= 2,10zł

 spr 5*0,7+2*2,1= 3,5+4,2=7,70zł