Marek kupił chleb, sok oraz kiełbasę. Za całe zakupy zapłacił 22 zł. Sok
był o 2 zl droższy niż chleb, a kiełbasa była 3 razy droższa niż chleb. Ile
kosztowal sok?



Odpowiedź :

Odpowiedź:

22 zł= (x+2zł) + (3*x) + x

22 zł = x + 2zł + 3x +x

22 zł - 2zł= 3x + x + x

20 zł = 5x

5x= 20zł

x=4zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

chleb - x

sok skoro jest droższy o 2 zł to x+2

koszt soku: x+2 = 4+2 = 6 zł

kiełbasa 3 razy droższa, czyli 3*x

koszt kiełbasy: 3*x= 3*4= 12zł