Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Komunizm sowiecki ma na swoim koncie więcej ofiar śmiertelnych niż faszyzm niemiecki. Niektórzy historycy, analizując proces dochodzenia Hitlera do władzy w Niemczech w latach 30. XX wieku, twierdzą, iż Hitler „został wybrany przez ogromną większość własnego społeczeństwa” i że „wyborach … opowiedziało się za nim prawie 99 procent głosujących” i dlatego „prawie wszyscy Niemcy ponoszą odpowiedzialność za jego późniejsze poczynania". W imię prawdy historycznej należy jednak przypomnieć, w jaki sposób Hitler faktycznie doszedł do władzy 74 lata temu.
Mein Kampf Hitlera
3. Po raz pierwszy próbował przejąć władzę już w roku 1923. Po nieudanym puczu w Monachium został osadzony w więzieniu w bawarskiej miejscowości Landsberg. Choć Hitlera skazano wówczas na 5 lat więzienia, spędził w nim tylko 9 miesięcy, które wykorzystał do napisania „Mein Kampf”. W książce tej twierdził, że naturalnymi częściami składowymi ludzkości są narody, spośród których niemiecki jest najznakomitszym. Państwo istnieje po to, by służyć narodowi. Głównymi wrogami narodu i państwa niemieckiego były – według Hitlera – zarówno komunizm (funkcjonujący praktycznie w Związku Sowieckim po 1917 roku) jak i demokracja zachodnia oraz Żydzi. Po wyjściu z więzienia zabroniono Hitlerowi publicznych wystąpień, najpierw w Bawarii, a później w innych częściach Niemiec.
Demokracja we Włoszech załamywała się stopniowo po I wojnie światowej. W krajach europejskich nastąpiły rewolucje i upadały monarchie. Większość krajów również była niezadowolona z efektów traktatu wersalskiego i wielkich strat ludności. Podobne nastroje udzielały się we Włoszech w latach 1918 - 1920, jednak nie przybierały aż tak gwałtownych ruchów jak Rosji czy w Niemczech. Dopiero narastający kryzys gospodarczy i co raz popularniejszy ruch lewicowy bardziej zradykalizował włoskie społeczeństwo. Do głosu doszły skrajne formacje prawicowe opierające się na hasłach patriotycznych i zwiększenia militaryzmu państwa. Tłumiły one strajki generalne, aż doszło do kulminacji w postaci zamachu stanu, czyli słynnego "Marszu na Rzym". Skutkowało to powołaniem autorytarnego rządu Mussoliniego i zlikwidowaniem innych partii po za faszystowską. Zniesiono wolność prasy i rozpoczęto terror wobec przeciwników politycznych. Tym samym Włosi stracili narzędzia demokratyczne, które umożliwiałyby im wpływ na władze faszystów.
4. W 1919 r. utworzony został Związek Kombatantów (Fasci di Combattimento), na którego czele stanął Benito Mussolini. W 1921 r. partia ta przerodziła się w Narodową Partię Faszystowską. We Włoszech, które mimo bycia w gronie państw zwycięskich po I WŚ były w złym stanie panowało powszechne niezadowolenie czego efektem, był wybuch w 1922 r. strajku generalnego, a ostatecznie w październiku tego samego roku premierem zostaje mianowany przez króla Wiktora Emanuela III Benito Mussolini.
5. Narodowy socjalizm -antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowo-Socjalistycznej Partii Robotników (NSDAP).Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu.
6. Zbrodnie: W całych Niemczech zaczęły powstawać obozy koncentracyjne trafiali tam przeciwnicy nowej władzy. Naziści starali się doprowadzić do stopniowego podporządkowania następnie zlikwidować kościoły. W 1935 roku w III Rzeszy weszły w życie ustawy norymberskie. Na ich mocy ludność żydowską pozbawiono większości praw obywatelskich. Szczytem prześladowań niemieckich Żydów był pogrom w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku nazwany "nocą kryształową". Spalono wówczas wiele synagog, zniszczono kilka tysięcy sklepów, zamordowano wielu Żydów a około 20tysięcy z nich trafiło do obozów koncentracyjnych. Naziści dążyli do całkowitego wyeliminowania ze społeczeństwa osób niepełnosprawnych fizycznie jak i umysłowo. Poddawano je eksperymentom medycznym oraz mordowano.
Wyjaśnienie:
plik to odpowiedz 2