Odpowiedź :
Odpowiedź:
rodzaje zagrożeń:
1niebezpieczne treści,takie jak np.MOMO Challenge to zjawisko, przed którym od pewnego czasu przestrzega policja. Jest zagrożeniem dla osób, które korzystają z aplikacji WhatsApp. Lalka wysyła zdjęcia do przypadkowych użytkowników, a kiedy zostanie dodana do grona znajomych, zaczyna niebezpieczną grę. MOMO zleca zadania do realizacji, które ostatecznie mają doprowadzić do popełnienia samobójstwa.Jej ofiarami są przede wszystkim dzieci – jak na razie działalność MOMO została wykryta w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech czy Hiszpanii. Lalka ma czarne włosy, nienaturalnie wyłupiaste oczy i szeroki uśmiech. W niektórych przypadkach dołączenie makabrycznej lalki do grona znajomych skutkuje zainfekowaniem telefonu niebezpiecznym wirusem, wydobywającym prywatne dane użytkownika.
2szkodliwe relacje i cyberprzemoc,Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych i w serwisach dyskusyjnych. Podczas ataku dochodzi do odejścia od pierwotnego tematu – zamiast tego pojawiają się obelgi i groźby. Każdorazowo należy zgłosić taką sytuację moderatorowi rozmowy.
3,Zjawisko trollingu stało się równie powszechne jak hejt internetowy. Tzw. trolle działają niemal w każdym miejscu w sieci. Trolling to antyspołeczne zachowanie, polegające głównie na obrażaniu i ośmieszaniu innych osób, stosowanie dezinformacji oraz uniemożliwianie prowadzenia normalnej dyskusji innym użytkownikom. Celem trolla jest wywołanie kłótni – z tego powodu często pisze on o sprawach, które są bardzo kontrowersyjne. Obecnie świadomość tego zjawiska coraz bardziej wzrasta, w związku z czym internetowi trolle są ignorowani i użytkownicy nie zwracają na nich uwagi. Warto jednak zgłaszać takie zachowania moderatorom
4 hejt Polegana okazywaniu pogardy i złości w internecie. Hejt może być skierowany do przedstawicieli danej płci czy narodowości, jednak jego ofiarą często padają przypadkowe osoby, szukające porady czy chcące wypowiedzieć się na dany temat. Zjawisko hejtu jest niestety coraz bardziej powszechne, w związku z czym spotyka się z nim ogromna ilość internautów. Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych czy w serwisach, w których prowadzone są dyskusje światopoglądowe. W przypadku spotkania się z hejtem nie należy wdawać się w dyskusje z hejterem. Lepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie danego użytkownika moderatorom – usunięcie czy zablokowanie konta to najlepszy sposób na poradzenie sobie z hejterem.
5uzależnienie od internetu czyli FOMO Strach i dyskomfort, spowodowany strachem przed przeoczeniem informacji, objawia się niczym innym jak nieustannym sprawdzaniem ekranu telefonu. Dopiero kiedy dana osoba upewni się, że nie otrzymała żadnego powiadomienia (lub też przejrzy nowości w mediach społecznościowych), strach rozładowuje się przynajmniej na chwilę.
FOMO wydaje się być konsekwencją nadmiaru informacji, którymi jesteśmy bombardowani przez internet każdego dnia. Warto mieć świadomość istnienia takiego zjawiska i panować nad chęcią sprawdzenia smartfona czy Facebooka. Obecnie powstaje coraz więcej aplikacji, które promują spędzanie czasu bez telefonu. Działają sprawdzając np. ilość odblokowań ekranu telefonu w ciągu dnia. Taka aplikacja to dobry pomysł dla osób, które czują, że telefon pochłania zbyt wiele ich czasu. Jeśli okaże się, że ktoś odblokowuje telefon 500 lub 1000 razy dziennie, z pewnością można mówić o FOMO.
6 Cyberbullying to nowoczesna forma przemocy, w której wykorzystywany jest internet lub telefony. Celem działania jest wyrządzenie emocjonalnej, a w konsekwencji nawet fizycznej szkody drugiej osobie. Polega ono na powtarzaniu aktów przemocy, takich jak dręczenie, groźby czy publikowanie ośmieszających daną osobę treści. Problem ten może dotyczyć nawet 50% dzieci i nastolatków. Z tego powodu do akcji przeciw cyberbullyingowi włączyć się UNICEF, przygotowując kampanię społeczną “Jeden strzał wystarczy”.
Choć internetowe niebezpieczeństwa często dotyczą dorosłych, najbardziej narażone są dzieci – dlatego tak ważny jest dialog i rozmowa na temat tego, jakie zagrożenia mogą pojawiać się w internecie.
Wyjaśnienie:
powodzenia