Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) Referenda mogą dotyczyć wszystkich spraw o szczególnym znaczeniu dla państwa, jednakże referendum z inicjatywy obywateli zgodnie z Art. 63 punktem 2. nie może dotyczyć:
- wydatków i dochodów, w szczególności podatków i innych danin publicznych
- obronności państwa
- amnestii
b) Uważam, że większe uprawnienia w procedurze referendalnej posiada Sejm RP, ponieważ może zdecydować poprzez głosowanie o przeprowadzeniu referendum bądź rezygnacji z jego przeprowadzenia. Marszałek Sejmu zgodnie z Art. 77 nie może bez inicjatywy posłów zdecydować o przeprowadzeniu referendum.
c) Art. 235 punkt 6 Konstytucji RP:
"Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących."
Jeżeli referendum dotyczy zmiany rozdziału dotyczącego ustroju naszego państwa, rozdziału o prawach i obowiązkach człowieka i obywatela lub rozdziału dotyczącego zmiany konstytucji to Senat w ciągu 45 dni musi uchwalić ustawę odnośnie przeprowadzenia referendum zatwierdzającego, po czym podmiot zwraca się do Marszałka Sejmu o zarządzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia tego wniosku.