Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.monarchia absolutna/absolutyzm - forma rządów, w której cała władza spoczywa w rękach monarchy, który jest źródłem prawa i stoi ponad nim.
2. brak wiary w istnienie jednego bądź wielu bogów
3. król Francji i Nawarry w latach 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.
4. Największym dziełem Monteskiusza była składająca się z trzydziestu jeden ksiąg praca O duchu praw
5.Ludzie oświecenia najbardziej cenili to, co można pojąć rozumem. Ważna cecha oświecenia to sekularyzacja państw europejskich oraz sformułowanie praw człowieka. To myśliciele tej epoki określili doktrynę katolicką oraz nastawienie Kościoła do kultury mianem obskurantyzmu.
6. niedokończony obraz amerykańskiego malarza portrecisty Gilberta Charlesa Stuarta, znajdujący się obecnie w zbiorach Museum of Fine Arts w Bostonie.
7. 4 lipca 1776 roku w Filadelfii II Kongres Kontynentalny przyjął Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych. Trzynaście amerykańskich kolonii ogłosiło tym samym wolę zerwania związków z Wielką Brytanią. Był to jeden z najważniejszych momentów trwającej w latach 1775-1783 wojny o niepodległość.
8. Konstytucja Stanów Zjednoczonych - 1787 r.
Konstytucja Stanów Zjednoczonych, ustawa zasadnicza regulująca podstawy ustroju społeczno-politycznego. Stanów Zjednoczonych, uchwalona 17 IX 1787; pierwsza w świecie i najstarsza obowiązująca konstytucja, wyrosła z oświecenia.
9. akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
10. najpierw napisz kiedy
11. George Washington (ur. 1732, zm. 1799)
12. Reformy józefińskie – reformy administracyjne, kościelne, sądownicze, społeczne, agrarne, szkolne i wojskowe, wprowadzone w Austrii w latach 1780–1790 przez cesarza Józefa II Habsburga.
13. nie wiem
14. car Rosji od 1682 roku, a od 1721 imperator
15. od 1688 roku elektor Brandenburgii (jako Fryderyk III) z dynastii Hohenzollernów, od 1701 roku pierwszy pruski król, jako Król w Prusach
16. w załączniku
17. Newton - angielski uczony: fizyk, astronom, matematyk, filozof, alchemik, biblista i historyk oraz urzędnik państwowy. Odkrywca trzech zasad dynamiki i prawa powszechnego ciążenia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych uczonych wszech czasów
18. Karol Linneusz - szwedzki przyrodnik i lekarz, profesor Uniwersytetu w Uppsali
19. ruch religijno-społeczny w XVI i XVII-wiecznej Anglii, mający na celu „oczyszczenie” Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie w liturgii i teologii. W języku potocznym purytanizm to skrajne przejawianie jakichś zasad, szczególnie moralnych.
20. Nieudolna polityka Stuartów – Jakuba I i Karola I , miernych i rozrzutnych władców, którzy nie potrafili rozwinąć dialogu z większością poddanych; zahamowanie rozwoju gospodarczego i ekonomicznego spowodowane wojną trzydziestoletnią oraz nieudolną polityką dworu i istnieniem monopoli; dysproporcja w rozwoju ekonomicznym pomiędzy zacofaną północą i zachodem, a rozwiniętym południem i wschodem; niedokończone przekształcenia ekonomiczne i gospodarcze; konflikty religijne pomiędzy anglikanami (popierającymi dwór i króla), a purytanami (zwolennicy kapitalizmu, antykrólewscy); konflikt pomiędzy klasami społecznymi zwłaszcza nowymi, a dynastią Stuartów ; niezadowolenie społeczne; próba narzucenia anglikanizmu Szkotom . To wszystko doprowadziło do wojny domowej a w konsekwencji do upadku Stuartów.
21. polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658.
22. Deklaracja praw – petycja do króla Anglii z 13 lutego 1689. Zaprzysiągł ją Wilhelm III Orański. Została zaakceptowana przez parlament i 16 grudnia 1689 przyjęła kształt ustawy o prawach
23. W Rosji reformy ustrojowe i społeczne związane są z panowaniem Piotra I Wielkiego oraz Katarzyny II Wielkiej.
Piotr I rozpoczął proces wielkich XVIII-wiecznych reform w Rosji, które znacząco unowocześniły ten kraj. Przede wszystkim zreformował armię, wprowadzając pobór powszechny. Utworzył także rosyjską flotę wojenną.
W dziedzinie administracji utworzył Senat Rządzący, który sprawował nadzór nad administracją, skarbem i sądownictwem podczas nieobecności cara.
Car przeprowadził także reformę Rosyjskiego Kościoła Cerkiewnego. Gdy zmarł, patriarcha moskiewski i całej Rusi, Adrian Piotr I, nie dopuścił do wyboru jego następcy. Jednocześnie w jego miejsce od 1721 r. został powołany Świątobliwy Synod Rządzący, będący najwyższym organem Cerkwi. W jego Synodu wchodziło dwunastu duchownych, ale przewodniczył im oberprokurator. Celem cara była ścisła kontrola działalności Cerkwi.
W 1718 r. Piotr I przeprowadził także reformę podatkową. Dotychczasowy podatek podymny i poradlny zastąpił podatek pogłówny.
Wyjaśnienie: