Odpowiedź :
Odpowiedź:
płat czołowy - ośrodek ruchowy i ruchowy mowy
płat skroniowy - ośrodek słuchu i czuciowy mowy
płat ciemieniowy - ośrodek czucia oraz kora integrująca doznania czuciowe, wzrokowe i słuchowe
płat potyliczny - ośrodek wzroku
Odpowiedź:Powierzchnia mózgowia pokryta jest korą mózgu, która poprzez swoje liczne pomarszczenia tworzy wypukłe fałdy, zwane zakrętami. Zakręty te łączą się ze sobą tworząc płaty mózgu. W ten sposób wyróżniamy cztery płaty:
płat czołowy (łac. lobus frontalis),płat ciemieniowy (lobus parietalis),płat skroniowy (lobus temporalis),płat potyliczny (lobus occipitalis).
W obrębie kory mózgu znajdują się liczne skupiska neuronów - tzw. ośrodki korowe, czyli miejsca odpowiedzialne za przetwarzanie bodźcow. W płacie czołowym występują ośrodki kojarzeniowe, które są miejscem powstawania myśli i pojęć. Tutaj znajduje się również ośrodek ruchu (sterujący każdym naszym ruchem) jak i ośrodek ruchowy mowy (ośrodek Broca).
Uszkodzenie ośrodka Broca powoduje, że chory nie jest w stanie wykonać skoordynowanych ruchów, koniecznych do mówienia, mimo, że rozumie on to co inni do niego mówią, a także potrafi poruszać językiem i wargami, czy fałdami głosowymi. W obrębie płata skroniowego znajduje się ośrodek słuchu i czuciowy mowy (ośrodek Wernickiego).
Przy uszkodzeniu ośrodka czuciowego mowy, człowiek nie rozumie mowy, mimo zachowanego słuchu. Płat ciemieniowy związany jest z ośrodkiem czucia zaś w płacie potylicznym zlokalizowany jest ośrodek wzroku.
Powierzchnia podstawna mózgowia swym kształtem odpowiada powierzchni wewnętrznej podstawy czaszki. W części środkowej tej powierzchni znajduje się m.in. gruczoł wydzielania wewnętrznego – podwzgórze (hypothalamus) oraz przysadka (hypophysis).
Kora ruchowa[edytuj] Kora ruchowa – obszar kory mózgu odpowiedzialny za planowanie i wykonywanie ruchów dowolnych ciała. Znajduje się w płacie czołowym.
Myślę że pomogłam. Liczę na naj.