Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku zewnętrznego:
- ucisk ręczny w miejscu wypływu krwi,
- uniesienie kończyny powyżej poziomu serca,
- zdezynfekowanie rany,
- założenie opatrunku,
- po opanowaniu krwotoku nałożyć dodatkowy opatrunek uciskający zranienie,
- jeśli rana jest długa i głęboka, niezbędna jest pomoc lekarska, ze względu na konieczność założenia szwów i podania odpowiednich leków.
Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku wewnętrznego:
W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie. Następnie należy rozluźnić lub zdjąć ubranie poszkodowanego, by ułatwić mu oddychanie. Potem, o ile to możliwe, należy określić miejsce krwotoku i obłożyć je lodem, np. w postaci zmoczonego w wodzie ręcznika lub worka z lodem.
W następnej kolejności należy ułożyć poszkodowanego w odpowiedniej pozycji: przeciwwstrząsowej (chorego układa się płasko z lekko uniesionymi nogami ponad poziom klatki piersiowej) lub z ugięciem biodrowo-kolanowym (w przypadku krwotoku w obrębie jamy brzusznej) albo w pozycji siedzącej (przy krwotoku płucnym).
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, należy go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i okryć (np. kocem lub kurtką).
Ponadto należy cały czas monitorować oddech i tętno chorego. Jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia, tętno stanie się niewyczuwalne, a chory przestanie oddychać, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (masaż serca i sztuczne oddychanie).
Nie wolno przenosić poszkodowanego, podawać mu czegokolwiek do jedzenia i picia. W przypadku krwotoku z przewodu pokarmowego można jedynie nawilżyć usta poszkodowanego wodą lub podać mu do ssać kostki lodu (oczywiście tylko wtedy, gdy jest przytomny).