Odpowiedź :
Odpowiedź:
2. Co to jest prawda?
Prawda – według klasycznej definicji właściwość sądów polegająca na ich zgodności z faktycznym stanem rzeczy, których dotyczą. W potocznym rozumieniu jest to stwierdzenie w formie zdania oznajmiającego, wyrażone o określonym fakcie, tak jak ma czy miało to miejsce w rzeczywistości.
3. Wymień min. 3 grzechy przeciw prawdzie:
- fałszywe świadectwo
- krzywoprzysięstwo
- pochopny sąd
- obmowa
- oszczerstwo
- pochlebstwo
- kłamstwo
4. Wymień 5 najważniejszych religii świata i opisz jedną z nich
1. Chrześcijaństwo – 2,4 miliarda wyznawców
2. Islam – 1,8 miliarda wyznawców
3. Hinduizm – 1,15 miliarda wyznawców
4. Buddyzm – 520 milionów wyznawców
5. Chińska religia ludowa – 400 milionów wyznawców
Buddyzm kształtował się w Starożytnych Indiach w okresie między VI i IV w.p.e.r., skąd rozprzestrzenił się na dużą część Azji. Jego twórcą był Budda Siakjamuni głoszący Cztery Szlachetne Prawdy, które to stały się podstawą całej tej religii. Buddyzm zaliczany jest do religii nonteistycznych, gdyż nie cechuje go wiara w rządzącego światem boga czy bogów i oddawanie mu czci. Buddyzm dzieli się na dwie główne szkoły: Therawadę popularną głównie na Sri Lance i w krajach Południowo-Wschodniej Azjii oraz Mahajanę, z największą ilością wyznawców w krajach Azji Wschodniej. Wszystkie szkoły buddyzmu łączy dążenie do pokonania cierpienia i wyzwolenia z samsary (cyklu śmierci oraz ponownych narodzin), różni je natomiast interpretacja sposobów, w jaki te cele mają być osiągnięte. Zbiorem podstawowych zaleceń Buddyzmu jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka, która ukazuje praktyki prowadzące do wyzwolenia z samsary. Jej symbolem jest Koło Dharmy, jeden z najważniejszych symboli buddyzmu (który znajduje się także na fladze Indii).
5. Na czym polega anonimowe chrześcijaństwo?
Anonimowe chrześcijaństwo – teoria teologiczna w Kościele katolickim interpretująca możliwość zbawienia człowieka, który bez własnej winy nie należy do Kościoła – nie jest ochrzczony lub wręcz uznaje się za ateistę.
6. Czym się różni dialog międzyreligijny od ekumenizmu?
Ekumenizm zmierza do jedności chrześcijan w jednym Kościele Jezusa Chrystusa, a dialog jest rozmową mającą na celu zrozumienie poglądów,poszukiwanie prawdy.
9. Jakie są konsekwencje grzechu Adama i Ewy?
Skutkiem grzechu Adama jest śmierć. Człowiek rodzi się całkowicie bezgrzeszny, a dziedziczy jedynie same skutki (konsekwencje) grzechu Prarodziców, czyli śmierć. Następuje dziedziczenie śmiertelności, a nie grzeszności.
10. Jakie wartości przyniosło Polsce chrześcijaństwo?
Chrześcijaństwo dało Polsce - poza religijnością i duchowością - przede wszystkim opiekę społeczną i edukację .
11. Kim był św. Wojciech i co ważnego zrobił dla Polski?
Wojciech Sławnikowic lub Adalbert z Pragi (cz. Vojtěch Slavníkovec, łac. Adalbertus, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w pobliżu grodu Cholin w Prusach[a]) – czeski książę z rodu Sławnikowiców, biskup Pragi, benedyktyn, misjonarz do Prus, męczennik, święty Kościoła katolickiego, patron Polski, Czech i Węgier.
12. W którym roku była schizma wschodnia i na czym polegała?
Wielka schizma wschodnia[a] – rozłam w chrześcijaństwie na Kościół wschodni i zachodni. Za symboliczną datę tego wydarzenia przyjmuje się rok 1054.
Przyczyny:
różnice cywilizacyjno-kulturowe (bogaty wschód, biedny zachód);
patriarchowie Konstantynopola nie chcieli podporządkować się papieżom;
oskarżenie o odejście Kościoła rzymskiego od czystości kultu;
spór o pochodzenie Ducha Świętego;
wzajemne obłożenie się klątwą przez Kościoły Wschodni i Zachodni 1054 (prawosławie i katolicyzm);
13. W którym roku była schizma zachodnia (reformacja) i na czym polegała?
Wielka schizma zachodnia (także schizma zachodnia, schizma papieska lub wielka schizma; samo określenie wielka schizma może być jednak używane także w odniesieniu do wielkiej schizmy wschodniej) – okres trwający od 1378 do 1417 roku, kiedy to brak zgody kardynałów, kierujących się głównie pobudkami politycznymi, powodował, że do tytułu głowy Kościoła katolickiego rościło sobie pretensje dwóch, a nawet trzech papieży jednocześnie.
14. Dlaczego kard. Stefan Wyszyński był taki ważny dla Kościoła w Polsce?
Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953, zwany „Prymasem Tysiąclecia”, mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła[3], doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, publicysta[3], kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego[4]. Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL[3]. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.
15. Wymień min. 4 informacje o ks. Jerzym Popiełuszce.
Jerzy Aleksander Popiełuszko - polski duchowny rzymskokatolicki, tercjarz franciszkański, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL
16. Co to jest tradycja?
"Pojęcie <tradycja> podkreśla historyczne zaplecze obyczaju. Jakieś obyczaje i konwencje mogą być nieobecne w danej wspólnocie i nikt nie będzie miał jej tego za złe. (...) Różnica między zwyczajem a tradycją jest raczej subiektywna niż obiektywna. Bowiem pełne historyczne tłumaczenie obyczajów, poza nielicznymi wyjątkami, z reguły prowadzi nas ku odległej przeszłości."
17. Opisz jedną wybraną tradycję z uwzględnieniem jej znaczenia (skąd się wzięła albo co symbolizuje)
Zwyczaje ludowe. Wielkanocne „wieszanie Judasza”
Wielkanocny zwyczaj „wieszania Judasza” ma swoje korzenie w pogańskim topieniu Marzanny – kukły wykonanej ze słomy, przyozdobionej wstążkami i ubranej w różne skrawki materiału, którą w rytualny sposób topiono (lub palono), by przywołać wiosnę i pożegnać zimę. Wieszanie Judasza nawiązuje do chrześcijańskiej historii i ma w symboliczny sposób wymierzać sprawiedliwość zdrajcy – Judaszowi. Ten dawny zwyczaj zachował się jeszcze na Podkarpaciu. Podobnie jak w przypadku Marzanny, robiono ze słomy kukłę i odziewano ją w obdarte ubrania. Początkowo kukłę wieszano na wieży kościoła, a później na drzewie lub słupie. Strącano ją, włóczono po wsi, okładano kijami, a na końcu podpalano i wrzucano do stawu lub rzeki.
Pozdrawiam i licze abys dostał/ła dobra ocene .