Qwents
Rozwiązane

Moglibyście przeczytać moją charakterystykę porównawczą Cześnika i Rejenta ("Zemsta") i powiedzieć co jest źle i jaką ocenę byście dali?

Głównymi bohaterami dramatu oraz komedii Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta” są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Ciągle toczy się między nimi spór o zamek, w którym mieszkają. Cześnik i Rejent różnią się praktycznie wszystkim, głównie charakterem, ale także i wyglądem.
Cześnik jest starym kawalerem, który opiekuje się swoją synowicą Klarą. Zaś Rejent jest wdowcem wychowującym swojego syna Wacława. Raptusiewicz jest wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną w średnim wieku, któremu dokuczają starcze dolegliwości takie jak reumatyzm, bóle żołądka i podagra. Wygląda na bogatego dzięki majątkowi Klary. Milczek to szczupły i drobny człowiek. Zazwyczaj pochyla głowę i składa ręce na znak pokory. Dorobił się wsi i drugiej połowy zamku.
Cześnik porusza się szybko i żwawo. Wypowiada się krótko. Podczas rozmowy gestykuluje lub wymachuje szabelką. Często wtrąca zwroty z języka potocznego. Często wypowiada swoje ulubione powiedzonko: „mocium panie”. Rejent Milczek w ruchu i gestach jest powściągliwy. Mówi wolno, cicho, wtrącając zwroty łacińskie. Powtarza często: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.” Z pozoru jest flegmatyczny, powolny, pełen uniżoności, pokory i pobożności.
Raptusiewicz, jak mówi jego nazwisko, jest porywczy, gwałtowny i o żywym temperamencie. Nie szanuje prawa, ale przestrzega obyczajów szlacheckich oraz jest wierny tradycji. Jest nieśmiały wobec kobiet, co pokazuje oświadczając się Podstolinie przez wysłanie do niej Papkina. Milczek również nosi nazwisko odzwierciedlające jego charakter. Jest on przebiegły, skryty, obłudny i opanowany. To na pozór cicha i fałszywie pobożna osoba. W rzeczywistości jest on sprytny, chytry i bardzo inteligentny.
Chociaż są to dwa przeciwieństwa mają oni również cechy wspólne. Są to: wyrachowanie, przywiązanie do swojego majątku – zamku, egoizm, samolubstwo i pycha.
Mnie spodobała się bardziej postać Cześnika, ponieważ jest on szczery, nieustępliwy i gadulski. Co prawda czasami wybucha gniewem, lecz sprawia także wrażenie osoby sympatycznej.


Daję naj! ;)



Odpowiedź :

Według mnie bardzo fajnie opisane. Dużo szczegółów co jest ważne bo pokazuje to że dobrze znasz lekturę. Moim zdaniem bardzo fajnie. Powinna być 5 :)

Odpowiedź:

Może nie "ciągle toczy się między nimi spór o zamek" tylko "przez całą powieść". Jak piszesz ze się od siebie różnią, to napisz czy, nie to że masz wpisać wszystko czym się różnią, tylko np. Maciej jest taki, a Rejent taki. "Często wtrąca potoczne zwroty... A w następnym zdaniu znowu Często? Nie lepiej" Często wtrąca potoczne zwroty... I zamiast kropki i wyrazu często to po prostu zamiast kropki "i", oraz bez tego wyrazu często.

Reszta jest dobra, ja bym za to postawiła 4, ale jakbyś to poprawiła i napisała tak jak ja ci napisałam to bym Ci postawiła 5