Odpowiedź :
2. Z fragmentu poświęconego opisowi przyrody wypisz 5 różnych środków stylistycznych. Zapisz przykład, określ, jaki to środek stylistyczny i dlaczego został użyty.
- porównania: "Chmura z gradem jak balon z wiatrem szybko leci"
- epitety: "chmura jesienna"
- metafory: "pełźnie jak żółw leniwa"
- wyliczenia: "ściskają się, grubieją, rosną..."
- zdrobnienia: "białe chmurki"
3. Napisz ogłoszenie, w którym poinformujesz kolegów i koleżanki o podziwianiu wybranego zjawiska przyrody. Posłuż się 2 argumentami, które pomogą Ci przekonać młodych ludzi do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Użyj krótkiego cytatu z opisu wybranego zjawiska przyrody, który wpleciesz w ogłoszenie.
W dniu 29.03.2021r. o godzinie 9:00 odbędzie się wspólny spacer klas ósmych. Będzie można podziwiać pojawianie się pierwszych przebiśniegów. "Wieść tylko albo bajka wie, co się w nich dzieje.
Bo gdybyś przeszedł bory i podszyte knieje,
Trafisz w głębi na wielki wał pniów, kłód, korzeni,
Obronny trzęsawicą, tysiącem strumieni
I siecią zielsk zarosłych, i kopcami mrowisk,
Gniazdami os, szerszeniów, kłębami wężowisk."
Po powrocie do szkoły na uczniów będzie czekać ognisko z pełnym wyposażeniem typu: kiełbaski, ziemniaki, keczup, musztarda itp. Otwarte zostaną kramy, w których będzie można wygrać wiele niesamowitych rzeczy. Wstęp wolny
4. Zapisz 2 argumenty i poprzyj je przykładami, które uzasadnią tezę: warto w czasie pandemii koronawirusa codziennie wychodzić na świeże powietrze i spacerować. W jednym przykładzie odwołaj się do opisu przyrody z "Pana Tadeusza."
Moim zdaniem warto w czasie pandemii codziennie wychodzić na świeże powietrze i spacerować, ponieważ dostarczamy organizmowi świeżego powietrza dzięki czemu czujemy się lepiej. Na dodatek można podziwiać piękno przyrody, które gościło również w książce "Pan Tadeusz" np. piękne, barwne, kolorowe odcienie drzew i krzewów.
Pierwsze też nie wiem jak zrobić.
Mam nadzieję że pomogłem
Pozdroo