Odpowiedź :
Odpowiedź:
Chodzi o nazwisko : Friedrich Wilhelm von Reden
Fryderyk II Wielki, który po zajęciu Śląska w XVIII w. rozbudował przemysł hutniczy i górniczy we wrześniu 1777 r. powołał Friedricha Antona von Heynitza na ministra stanu i generalnego inspektora kopalń. Za sukces gospodarczy Śląska odpowiadał Friedrich Anton von Heynitz, ale twórcą uprzemysłowienia najbogatszej prowincji królestwa, czyli Śląska, stał się siostrzeniec Heynitza – Friedrich Wilhelm von Reden. Wspólnie zaczęli sprowadzać najnowsze technologie, urządzenia i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Postanowili umieścić cały przemysł w trójkącie Tarnowskie Góry – Gliwice – Królewska Huta (Chorzów).
Fryderyk Reden w Tarnowskich Górach rozpoczął budowę kopalni kruszców „Fryderyk”, do której sprowadził z Anglii maszynę parową. Z jego polecenia poszukiwano pokładów węgla koksowego potrzebnego przy wytopie żelaza. Wybudował kopalnię „Królewską”- późniejsza „Królowa Luiza” koło Zabrza, kopalnię „Książę Karol Heski” w Chorzowie. Następnie wybudował Hutę Gliwicką, największą na Śląsku „Hutę Królewską w Królewskiej Hucie. Ponadto wybudował Kanał Kłodnicki mający 45.7 km długości i pokonujący różnicę poziomów 48,8 m. W latach późniejszych kanał ten połączył Gliwice poprzez Odrę, kanały i rzeki niemieckie z niektórymi portami w Holandii. Wybudował również Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną, która początkowo łączyła kopalnię „Luiza” z Kanałem Kłodnickim, a następnie z kopalnią „Król”. Sztolnia ta ma 14,5 km długości i w najniższym miejscu 47 m pod ziemią.
Sukces gospodarczy spowodował, że Śląsk był najgęściej zaludnioną prowincją pruską i stał się dla Prus zapleczem przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. W 1785 roku Górny Śląsk wytwarzał łącznie 60% produkcji przemysłowej i wytwarzał 56% obrotów handlowych państwa.
Fryderyk Reden w 1807 r. osiadł w swoim majątku w Bukowcu, gdzie w 1815 r. zmarł.
Poniżej zdjęcie Friedricha Wilhelma von Redena.