Rozwiązane

1. Samolot o masie 50 ton leci na wysokości 300m z prędkością 900km/h. Oblicz jego energię całkowitą.

2. Przekładnia składająca się z dwóch kół zębatych z których koło A wynosi 24 zęby a koło B 12 zębów. Ile obrotów na sekundę wykona małe koło, jeżeli duże wykonuje 10 obrotów na sekundę.

Pilne na poniedziałek, z góry dziękuję za odpowiedź i życzę wesołych świąt Wielkanocnych



Odpowiedź :

Z1)

m=50 t = 50000 kg

h= 300 m

V= 900 km/h = 900 * (10/36) =250 m/s

g=10 m/s²

Ec=Ep+Ek

Ec= m*g*h + 0,5*m*V²

Ec= 50000*10*300 + 0,5*50000*250²

Ec=1,7125e9 ≈ 1,7 GJ

Z2)

D=24

M=12

fD=10 Hz

n=D/M

n=2

fM=n*fd

fM=2*10

fM=20 Hz

Przekładnia n=2 czyli małe koło obraca się dwa razy szybciej (20 obr/s).