Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wielki Czwartek to początek trwającego trzy dni Triduum Paschalnego. Dzień ten upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Tego wieczoru miała miejsce Ostatnia Wieczerza, w czasie której to Jezus po raz ostatni spożywał posiłek ze swoimi uczniami. To właśnie w trakcie tego wydarzenia wypowiedział słowa ,,Chleb jest moim ciałem, zaś wino moją krwią'' których wysłuchujemy się uważnie co tydzień w czasie mszy niedzielnej. Wieczorem zarówno w kościołach parafialnych jak i zakonnych odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej.
Wielki Piątek upamiętnia śmierć pana Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie odbywa się msza. W czasie panuje poważny klimat, albowiem jest to dla Chrześcijan dzień zadumy . Nie słyszymy pieśni wejściowej, ani nie korzysta się z instrumentów muzycznych ani dzwonków. Ważnym wydarzeniem w czasie piątkowej liturgii jest z pewnością adoracja Krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Dla Jezusa dzień ten wiązał się z długimi debatami zarządzanymi przez samego Poncjusza Piłata. Te jednak podburzone przez wrogich wobec Jezusa faryzeuszy doprowadziły do skazania Jezusa na śmierć. Piłat wykonał charakterystyczny gest obmycia rąk, który jest symbolem nie przyznania się do winy za dokonane działania, decyzje. Po odbytej drodze krzyżowej składającej się powszechnie z dwunastu stacji Jezus został przybity do krzyża. Wówczas przebaczył jednemu z grzeszników.
]Wielka Sobota: to dzień ciszy i żałoby po odejściu Pana Chrystusa. W kościele katolickim jak co roku święcone są pokarmy nazywane powszechnie święconką. Składają się one między innymi z jajek, soli, pieprzu itd. z czego większość z nich jest symbolem związanym ściśle z obchodami Wielkanocy. W nocy z soboty na niedzielę odbywa się Msza Rezurekcyjna, oznaczająca zmartwychwstanie. W niektórych kościołach można uczestniczyć w mszy nazywanej Ciemną Jutrznią. Zarówno jak w Wielki Piątek nie odbywa msza święta, z czego dodatkowo nie przyjmujemy sakramentu Eucharystii. Wielka Sobota przez wielu uznawana jest za dzień maryjny na pamiątkę, iż według legendy to ona jako jedyna wytrwała w wierze. Dla apostołów był to z pewnością dzień próby.
Wyjaśnienie: