Cykl życia dorosłej żaby z podziałem na pory roku



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Żaba składa skrzek, czyli jaja otoczone galaretowatą osłonką.

2. Z jaj wylęgają się kijanki ,czyli larwy, które wyglądem przypominają małe rybki.

3.W trakcie rozwoju kijanki pojawia się otwór gębowy z rogowymi ząbkami. Pierwszym pokarmem larwy są osłonki jajowe. W wyniku czynnego pobierania pokarmu wzrasta ruchliwość kijanki, co wpływa z kolei na wydłużenie się ogona oraz rozwój płetwy grzbietowej i brzusznej.

4.Szybki wzrost larwy i związana z nim intensywna przemiana materii stymuluje doskonalenie się aparatu oddechowego. Powstaje wieczko, które zamyka skrzela w jamach skrzelowych – formułują się skrzela wewnętrzne. Rozwojowi ulegają narządy zmysłów .Przemianom ulega też układ wydalniczy i pokarmowy.

5. Kijanka stale rośnie. Pod koniec pierwszego miesiąca życia ma już ok. 24 mm długości. W tym czasie równocześnie pojawiają się kończyny tylne i przednie. Powstaje krwiobieg płucny. Stopniowo kształtują się płuca, które zaczynają funkcjonować pod koniec 2 miesiąca życia. Teraz następuje czas intensywnych przemian.

6.Larwa przestaje pobierać pokarm. Zanikają skrzela, a kończyny przednie stają się widoczne. Kształtuje się ucho środkowe i wewnętrzne, a zanika narząd linii bocznej. Zakończony zostaje rozwój mózgu. Ostatecznie formuje się też szkielet ,a ogon ulega zanikowi. Ujawnia się zróżnicowanie płci.

Wyjaśnienie:

Mam nadzieje że pomogłam