"Polska pierwszych Piastów" DUŻO PUNKTÓW!

Dokończ zdania :

Kolebką państwa polskiego była / kraina /...

Mieszkało tam plemię...

Tworzyli państwo polskie poprzez... i ...

Przed Mieszkiem rządzili kolejno :... ,.... ....

Najstarsze grody tego plemienia to...

Pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich powstało w ... , pierwszym biskupem był ......

Polacy i Czesi wspólnie pokonali Niemców pod ... w ... roku.

Zjazd gnieźnieński odbył się w .... roku, spotkali się tam .....

W ..... roku odbyły się kolejno 2 koronacje : ... i .....

Wojny polsko-niemieckie zakończyły się w roku w Budziszynie.

Po wyprawie kijowskiej przyłączyliśmy ....

Za czasów Mieszka II napadły na nas 3 państwa : ...

Księciu Kazimierzowi Odnowicielowi pomógł odbudować państwo ...

Bolesław Śmiały w konflikcie papieża z cesarzem poparł ... i zyskał za to : ... i ...

Podział Polski na dzielnice nastąpił w roku ...

Książę nie chciał by Polska się całkowicie rozpadła, dlatego zastosował zasadę ...... i....................................



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Historycznie – pogranicze Wielkopolski i Kujaw. Kolebka państwa polskiego, ponieważ to tam leżą – Gniezno, Lednica, Strzelno, Kruszwica, i tam, archeologowie znajdują najwięcej budowli oraz artefaktów z okresu narodzin państwa polskiego.2 cze 2016

2.Polanie – nazwa plemienia zachodniosłowiańskiego zamieszkującego Pojezierze Wielkopolskie, które miało doprowadzić do powstania pierwszego państwa na ziemiach dzisiejszej Polski. Z plemienia Polan wywodziła się dynastia Piastów.

3.Polska w czasach Mieszka I. Mieszko I (ok. 960-992) był pierwszym historycznym władcą Polski z dynastii Piastów. Dokończył zapoczątkowanego przez jego przodków dzieła zjednoczenia plemion w jedno państwo polskie.

4.Karol Buczek. Według Galla Anonima następcą Siemowita był Lestek, a po nim władzę miał przejąć jego syn Siemomysł, ojciec Mieszka I. Autorzy wielu opracowań tę listę trzech przedmieszkowych władców uznali za wiarygodną

5.Karol Buczek. Według Galla Anonima następcą Siemowita był Lestek, a po nim władzę miał przejąć jego syn Siemomysł, ojciec Mieszka I. Autorzy wielu opracowań tę listę trzech przedmieszkowych władców uznali za wiarygodną

6.W 968 roku powstało pierwsze biskupstwo polskie w Poznaniu. Miało ono charakter misyjny, podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i zasięgiem swego działania obejmowało teren całego państwa polskiego. Pierwszym biskupem został pochodzący z krajów romańskich Jordan.

7.Po dość długich przepychankach formalnoprawnych ostatecznie 1 września 1939 r.

8.Zjazd gnieźnieński – inaczej nazywany też synodem gnieźnieńskim. Była to pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, a także spotkanie z księciem Polski Bolesławem w ówczesnej stolicy państwa – Gnieźnie. Zjazd odbył się w marcu 1000 roku.

9.Koronacja na króla Polski – koronacja, podczas której dochodziło do nałożenia polskiej korony koronacyjnej (korony Chrobrego) na głowę nowego króla Polski. Koronacji króla towarzyszyła co do zasady koronacja królowej.

10.Bolesław szybko pokonał najeźdźcę ze wschodu. Odparł również atak niemiecki, skierowany w kierunku Odry (Poznań, Gniezno). Pokój zawarty został w Budziszynie w 1018 roku.

11.Wyprawa kijowska – rozpoczęła się latem 1018 i zakończyła wraz z przybyciem księcia Bolesława I Chrobrego do Polski (tj. w ostatnich miesiącach tego roku). Wyprawa miała na celu przede wszystkim osadzenie na tronie kijowskim zięcia Bolesława, Świętopełka I

12.Mieszko II Lambert (ur. 990, zm. 10 lub 11 maja 1034) – król Polski w latach 1025–1031, książę Polski 1032–1034 z dynastii Piastów. Syn Bolesława Chrobrego, przejął władzę po śmierci ojca i prawdopodobnie wypędził z kraju swoich dwóch braci. Zorganizował dwa niszczycielskie najazdy na Saksonię w 1028 i 1030. Następnie prowadził wojny obronne przeciw Niemcom, Czechom i książętom Rusi Kijowskiej. Opuścił kraj w 1031 w wyniku kolejnej wyprawy Konrada II na ziemie polskie, oraz po ataku książąt ruskich Jarosława Mądrego i Mścisława, którzy pomogli na polskim tronie osadzić jego brata Bezpryma. Następnie uszedł do Czech, gdzie został uwięziony przez księcia Udalryka. Odzyskał władzę w 1032 jako książę jednej z trzech dzielnic. Zjednoczył państwo, ale nie udało mu się odtworzyć stabilnych struktur władzy. Za jego czasów od Polski odpadły nabytki terytorialne Bolesława Chrobrego: Milsko i Łużyce, Grody Czerwieńskie oraz Morawy (i być może Słowacja). Był pierwszym władcą Polski umiejącym czytać i pisać. Znał język niemiecki, łacinę i grekę.

13.W 1047 ostatecznie pokonał Miecława, przy pomocy wojskowej swojego szwagra Jarosława Mądrego i przywrócił polskie panowanie na Mazowszu. Przeniósł z Gniezna do Krakowa główny ośrodek władzy państwowej i odnowił tamtejsze biskupstwo. Ufundował opactwo benedyktynów w Tyńcu (1044).

14.Bolesław Śmiały usiłował nawiązać do polityki Bolesława Chrobrego. Była to polityka wymierzona przeciw cesarzowi, a polegała głównie na tym, że Bolesław Śmiały popierał tych pretendentów do tronu czeskiego i węgierskiego, o których wiadomo było, że byli przeciwnikami cesarza (szczególne interwencje na Węgrzech).

15.Rozbicie dzielnicowe (inaczej rozdrobnienie feudalne) – okres w historii Polski trwający od 1138 roku do koronacji Władysława Łokietka w roku 1320. Cechą charakterystyczną tego okresu jest postępujące rozdrobnienie państwa polskiego na coraz mniejsze w znacznej mierze niezależne władztwa terytorialne.

16. ( sorry nie wiem )

Liczę, że pomogłem

Wyjaśnienie:

w okresie do 1138 roku na ziemiach między Odrą i Bugiem powstało scentralizowane państwo rządzone przez dynastię Piastów, od przełomu X i XI wieku nazywane Polską.

Organizacja państwa pierwszych Piastów (Lestek, Siemomysł) rozpoczęła się około II ćwierci X wieku na Pojezierzu Wielkopolskim poprzez budowę wielkich grodów, m.in. po 860 roku w Gieczu[1], Poznaniu, Ostrowie Lednickim; pierwszy gród w Gnieźnie został wzniesiony w latach 940–941[2].

W 966 roku jego pierwszy historyczny władca, Mieszko, przyjął chrzest. Zarówno on, jak i jego następcy prowadzili wojny ze Świętym Cesarstwem Rzymskim, Czechami i Rusią Kijowską, a także ze Słowianami zachodnimi osiadłymi między Odrą a Łabą. Największy zasięg terytorialny państwo osiągnęło za czasów Bolesława Chrobrego, który zajął Pomorze, Milsko, Łużyce, Morawy, Grody Czerwieńskie, Słowację, a przejściowo także Czechy. Wczesne powstanie gnieźnieńskiej metropolii kościelnej (około roku 1000; dla porównania: biskupstwo w Pradze uzyskało status archidiecezji w roku 1344), w rezultacie starań Bolesława Chrobrego przy poparciu cesarza Ottona III, miało kluczowe znaczenie dla przetrwania wczesnośredniowiecznej monarchii Piastów, jak i dla zjednoczenia królestwa po okresie rozbicia dzielnicowego.

W późniejszym czasie krajem kilkakrotnie wstrząsały spory wewnętrzne, które dwukrotnie – za czasów Mieszka II i Kazimierza Odnowiciela prowadziły do rozkładu instytucji państwowych. Spory wewnętrzne dotyczyły między innymi wprowadzanego feudalizmu i chrześcijaństwa, doprowadzając w 1037 r. do wybuchu powstania ludowego[3]. Opisywany okres skończył się panowaniem Bolesława Krzywoustego. Władca ten ponownie objął zwierzchnictwem Pomorze, a następnie wobec niepowodzenia swojej polityki węgierskiej zdecydował się zostać lennikiem cesarskim. Przed śmiercią wydał ustawę sukcesyjną, która zapoczątkowała w Polsce okres rozbicia dzielnicowego.