Odpowiedź :
Odpowiedź:
zad 1
Pomimo rozwiązania Armii Krajowej w styczniu 1945 r. dużo oddziałów nie oddało broni. Prowadzili dalszą walkę z komunistami na własną rękę.
Żołnierze niezłomni uważali, że:
- Polska znalazła się pod nową okupacją -
sowiecką
- walka o wolność, którą zaczęli we wrześniu 1939 r. wcale się nie skończyła
- Sowieci nie przynieśli Polsce wyzwolenia, są kolejnymi ciemiężycielami narodu
- jeśli nie podejmą dalszej walki, to i tak prędzej czy później zostaną aresztowani przez NKWD lub UB
Żołnierze podziemia niepodległościowego prowadzili:
- rozproszone walki partyzanckie organizowali akcje zbrojne przeciwko organom nowej władzy
- ataki na działaczy PPR, agentów SB, posterunki MO
-atakowali obozy koncentracyjne i więzienia
- bronili miejscową ludność przed obławami NKWD i KBW
Komuniści prowadzili przeciwko AK walkę propagandową. Zwali ich "zaplutymi karłami reakcji" i "bandytami reakcyjnego podziemia". Starali się ich skompromitować w oczach polskiego społeczeństwa
Większość organizacji niepodległościowych została rozbita w latach 1945-1947. Czwarty Zarząd Główny WiN został szybko rozpracowany przez polskie i sowieckie służby specjalne. Zrzeszenie rozbito jesienią 1947 r. Z komunistami aktywnie walczyła 5 Wileńska Brygada AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Ostatnie oddziały antykomunistycznej partyzantki działały do początku lat 50.
w skrócie:
Organizowali zbrojnie wystąpienia (np Akcja
Burza)
Organizowane były strajki , hasła takie jak np pPp rysowanie żółwi na murach. Oraz partyzantka
zad 2
a)
Reforma rolna – usankcjonowana prawnie zmiana stosunków własnościowych na wsi połączona ze zmianą struktury agrarnej przez komasację lub parcelację gruntów.
b)
Plan trzyletni
Jego główne założenia przewidywały podniesienie stopy życiowej ludności powyżej poziomu przedwojennego, unowocześnienie struktury gospodarczej kraju, likwidację bezrobocia i zmniejszenie przeludnienia agrarnego. Plan przewidywał równoprawną rolę trzech sektorów w gospodarce: państwowego, spółdzielczego i prywatnego.
c)
Nacjonalizacja przemysłu - jest to proces mający na celu upaństwowienie ( nacjonalizację ) sektora przemysłowego na obszarze danego państwa , poprzez przejęcie majątków i zasobów naturalnych w postaci ziemi i surowców mineralnych oraz kapitału budynków i maszyn przez państwo.
zad 3
Poznański Czerwiec przyczyny:
· Fatalna sytuacja gospodarcza w Polsce 1956 roku
· Mimo składanych przez dyrekcję i władze zwierzchnie obietnic, żaden z postulatów pracowników nie został spełniony
W związku z czym zebranie całej załogi postanowiło przedstawić swe żądania Ministerstwu Przemysłu Maszynowego. Jednak i tym razem rozmowy zakończyły się fiaskiem.
zad4
Dzięki Gierkowi polska uwolniła się też spod rządów ZSRR. Lecz z drugiej strony pustki w sklepach i okłamywane, oraz wykorzystywane przez partię społeczeństwo, jest czymś gorszym niż chwilowy postęp gospodarki, a chwilę po tym jej całkowite załamanie. Próba załatania dziury budżetowej nie powinna odbijać się aż tak znacznie jak wtedy na zwykłych szarych obywate-lach. Zatem moim zdaniem podczas tego dziesięciolecia rządy pod kierownictwem Edwarda Gierka przyniosły negatywne skutki, które odczuwamy po dziś dzień i jeszcze przez pewien czas Polacy będą odczuwać
Proszę bardzo...
Liczę na naj :)