Odpowiedź :
Odpowiedź:
Dziobak australijski, – prowadzący częściowo wodny tryb życia endemiczny dla wschodnich stanów Australii (w tym Tasmanii) gatunek ssaka z grupy stekowców, jedynych członków tej gromady składających jaja. ... Ma wiele nietypowych jak na ssaka cech: składa jaja, wydziela jad i ma dziób.
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Palce są spięte błoną pławną, która na lądzie może się częściowo cofać. Oprócz tego wyposażone są w ostre pazury. Dziobak ma małe oczy i nie posiada małżowin usznych. Jego futro jest gęste, barwy ciemnobrązowej ze srebrzystym nalotem, od strony brzusznej srebrnoszare.Podczas nurkowania oczy i uszy są zamknięte, więc dziobak orientuje się w otoczeniu za pomocą zmysłu dotyku. Żeruje wyłącznie w wodzie. Pokarm ukrywa w torbach policzkowych. Gdy je napełni, wychodzi na brzeg i spożywa zdobycz.Dziobak jest jednym z niewielu ssaków, który wytwarza jad (na końcach tylnych par ostróg).Dziobak jest jednym z dwóch znanych ssaków, który składa jaja (drugi to kolczatka). Nie ma żołądka. Jego przełyk łączy się bezpośrednio z jelitami. Dziobaki poruszają się jak większość gadów. Ich kończyny skierowane są na boki. Dziobak potrafi polować używając elektrolokacji (elektroreceptory znajdują się w podłużnych rowkach skóry dziobu). Jest w stanie zlokalizować żywą istotę bez używania oczów, uszów i nosa. Jest to bardzo przydatna umiejętność podczas nurkowania. Prawidłowa temperatura ciała dziobaka to 32°C. Prehistoryczny dziobak różnił się od współczesnego tylko wielkością. Był około 2 razy większy.
Dziobaki mają żebra szyjne.
Przemieszczając się powoli, dziobaki nie podnoszą z ziemi tułowia. W 100 ml krwi dziobaka znajduje się aż 23 ml tlenu11. Dorosłe dziobaki, opuszczając miejsce w którym przyszły na świat, tracą zęby.Dziobak podobnie jak większość gadów ma kloakę połączoną z jelitem i układem rozrodczym. Składniki jadu dziobaka badane są pod kątem stworzenia środków przeciwbólowych (głównie chodzi o ból przewlekły).Samice dziobaków nie mają sutków. Mleko wytwarzane jest z gruczołów mlecznych znajdujących się na brzuchu, w fałdach skórnych. Dziobaki mają aż 10 chromosomów płciowych. Dziobaki pływają z zamkniętymi oczami.