Rozwiązane

1. Co to jest Anafora?
2. Co to jest Pytanie retoryczne?
3. Co to jest Opowiadanie?
4. Co to jest Publicystyka?
5. Co to jest Apostrofa?
6. Co to są Spójniki?
7. Co to jest Przenośnia?
8. Co to są Wypowiedzenia złożone?
9. Najważniejsze informacje o Adamie Mickiewiczu.
10. Wymienić stałe elementy listu.
prosze was dam naj .
mam na dzisiaj prosze.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1Anafora, ta uniikże epanafora – celowe powtórzenie tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych segmentów wypowiedzi. Stosowana jest w poezji i oratorstwie, szczególnie często w krótkich utworach Na przykład: Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj. Szybko, szybko, stygnie kawa! Szybko, zęby myj i ręce!

2Pytanie retoryczne – figura stylistyczna i retoryczna; pytanie zadane nie dla uzyskania odpowiedzi, lecz w celu skłonienia odbiorcy do przemyśleń na określony temat, podkreślenia wagi problemu; ewentualnie pytanie, na które odpowiedź jest oczywista.

3Opowiadanie – krótki utwór literacki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.

4Publicystyka – subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy. Typowe rodzaje publicystyki[1]:

pozaprasowa (traktaty, rozprawy, pisma ulotne)

prasowa (artykuły, felietony, reportaże)

radiowa, telewizyjna i filmowa

5Apostrofa – składniowa figura retoryczna, charakteryzująca się bezpośrednim zwrotem do osoby, bóstwa, idei, wydarzenia, pojęcia lub przedmiotu. Dominuje styl podniosły, czasami patetyczny. Apostrofa zazwyczaj jest skierowana do osób, przedmiotów, zjawisk itd. które nie pełnią roli tematu utworu.

6Spójnik – wyraz łączący dwa zdania, równoważniki zdań lub wyrażenia w jedno zdanie złożone. Przeważnie występuje na granicy pomiędzy wypowiedziami składowymi, choć niektóre spójniki mogą być używane wewnątrz drugiej z nich.

7 przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. „od ust sobie odejmę”, „podzielę się z wami wiadomością” lub „złote serce”.

8.Typy wypowiedzeń złożonych. Dwa zdania lub równoważniki zdań, które łączą się ze sobą za pomocą spójników, zaimków lub przecinków, tworzą wypowiedzenie złożone. Odczytujemy je jako złożony komunikat, w którym treści pojedynczych zdań mogą się uzupełniać, łączyć ze sobą, a nawet sobie przeciwstawiać.

9.Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku, zmarł 26 listopada 1855 roku w Stambule. Adam Mickiewicz był polskim poetą, publicystą, tłumaczem, filozofem, działaczem politycznym, dowódcą i organizatorem wojsk, mistykiem oraz nauczycielem akademickim.

10miejsce i data [ w prawym górnym rogu] - nagłówek. - zachowane akapity [ wstęp, rozwinięcie i zakończenie] - zwroty grzecznościowe pisane dużą literą [np. Ty, Nim] - podpis na końcu .

Wyjaśnienie:

liczę na najjjj

Odpowiedź:

1.anafora to środek stylistyczny polegający na celowym powtórzeniu tego samego słowa lub zwrotu na początku kolejnych segmentów wypowiedzi - mogą to być wersy, zdania lub np. kolejne strofy. Stosuje się ją w poezji i oratorstwie.

2.pytanie retoryczne to zwrot w postaci pytania, na które nie oczekuje się odpowiedzi, gdyż jest ona znana

3.Opowiadanie – krótki utwór literacki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą.

4. Publicystyka jest to zbiór gatunków wypowiedzi publicznej, czyli przekazywanej kanałami komunikacji społecznej, przedstawiającej tematy, które w danym momencie są interesujące dla ogółu.

Teksty publicystyczne przedstawiają wyraziste oceny i poglądy, zazwyczaj o charakterze polemicznym, a czasem nawet prowokacyjnym.

Mogą dotyczyć zakresu tematycznego z różnych dziedzin: kulturalne, polityczne, gospodarcze (ekonomiczne) czy społeczne.

Rodzaje

Ze względu na kanały komunikacji wyróżnia się publicystykę:

- prasową (artykuły, reportaże)

- telewizyjną, filmową

- radiową (audycje tematyczne)

- pozaprasową (eseje, rozprawy, traktaty)

5.Apostrofa - bezpośredni, patetyczny zwrot do osoby, bóstwa, personifikowanie idei lub przedmiotu, występujący najczęściej w przemówieniu lub uroczystym utworze poetyckim, np. odzie, a kreujący postać fikcyjnego adresata, zazwyczaj wyraziście odmiennego od rzeczywistego. Zaliczana do figur retorycznych. Na przykład:

"Litwo, Ojczyzno moja"

"Czego chcesz od nas, Panie".

6.Spójnik to część mowy, która łączy zdania lub ich części. Określając relację między nimi, spójnik może spajać lub przeciwstawiać sobie zestawione elementy.

Jest nieodmienną częścią mowy, co oznacza, że nie zmienia nigdy swojej formy gramatycznej.

7.przenośnia figura stylistyczna występująca zwykle w poezji, oparta na skojarzeniu dwóch zjawisk i przeniesieniu nazwy jednego zjawiska na drugie, np. stalowe nerwy

8. Wypowiedzi złożone to dwa zdania lub równoważniki zdań, które łączą się ze sobą za pomocą spójników, zaimków lub przecinków, tworzą wypowiedzenie złożone. Odczytujemy je jako złożony komunikat, w którym treści pojedynczych zdań mogą się uzupełniać, łączyć ze sobą, a nawet sobie przeciwstawiać.

9.Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku, zmarł 26 listopada 1855 roku w Stambule. Adam Mickiewicz był polskim poetą, publicystą, tłumaczem, filozofem, działaczem politycznym, dowódcą i organizatorem wojsk, mistykiem oraz nauczycielem akademickim.

Dzieła Adama Mickiewicza to np:

Pan Tadeusz.

Dziady.

Oda do młodości.

Romantyczność

Sonety krymskie.

Reduta Ordona.

10.-miejsce i data [ w prawym górnym rogu]

- nagłówek.

- zachowane akapity [ wstęp, rozwinięcie i zakończenie] - zwroty grzecznościowe pisane dużą literą [np. Ty, Nim] - podpis na końcu .

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję, że pomogłam;)

Liczę na naj :-)