Odpowiedź :
William Michael Harnett to amerykański malarz realista, który tworzył wyłącznie martwe natury. Jego obraz z 1876 roku pod tytułem "Martwa natura z imbirowym słojem" namalowany został farbami olejnymi. Obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Chattanooga, gdzie reprezentuje malarstwo realistyczne.
Na obrazie widnieje fragment stołu na którym leżą przedmioty codziennego użytku i owoce. Na samym środku znajduje się tytułowy słój, który kolorystycznie kontrastuje z resztą przedmiotów. Ma owalny kształt, jest śnieżnobiały, ale znajdują się na nim błękitne rysunki. Słój opleciony jest wiklinowym sznureczkiem, prawdopodobnie ułatwiającym noszenie go. Nadal na pierwszym planie, dookoła niego leżą rozrzucone owoce. Są to jabłka, winogrono, a także bardziej egzotyczne okazy - kokos, cytrusy i ananas. Są one porozrzucane na całym stole, dając efekt nieładu. Kokos jest jakby napoczęty, odkrojony. Kompozycji dopełnia cienka książka w szarej okładce i nożyk do owoców leżące na samym skraju stołu. Z lewej strony na słój o ananas opada kawałek koca lub kotary o ciemnej, przygaszonej barwie czerwieni. W tle widzimy jedynie burą ścianę i fragment czarno-złocistego dzbana.
Dzieło utrzymane zostało w stonowanych barwach, jedynie biały słój kontrastuje z resztą płótna. Rzeczy porozrzucane na stole dają efekt pozornego bałaganu, co pobudza wyobraźnię odbiorcy zachęcając do zgłębiania detali. Przedmioty odwzorowane zostały z niezwykłą dokładnością, malarz zadbał nawet o ich odbicia widoczne w stole. Dzięki światłu owoce sprawiają wrażenie soczystych, realistycznych. Wyraziste barwy głównych elementów obrazu wśród stonowanych kolorów tła nadają mu niezwykle dostojny, tajemniczy nastrój. Zawarte w dziele symbole to: książka, oznaczająca mądrość, cytrusy - zdrowie, purpura materiału - wielkość, jabłka - początek.
Uważam "Martwą naturę z imbirowym słojem" za niezwykły obraz. Przede wszystkim jest pod wrażeniem realizmu przedstawienia przedmiotów, a także niesamowitej kompozycji. Autor ze zwykłych rzeczy codziennego użytku był w stanie stworzyć tajemnicę, która pochłania odbiorcę i zachęca do przyglądania się coraz to dlaszym detalom.