Odpowiedź :
Odpowiedź:
Celem rozgrzewki jest, jak sama nazwa wskazuje, rozgrzanie mięśni i stawów tak, aby były one gotowe do zwiększonego wysiłku fizycznego. Stanowi ona bardzo ważny element treningowy, który, niestety, często bywa pomijany, zwłaszcza przez osoby początkujące. Tymczasem rozgrzewka może skutecznie ochronić nas przed urazami i kontuzjami podczas treningu. Co więcej, przyczynia się także do poprawy mobilności, a to przedkłada się na naszą wydajność. Jednym słowem, jest potrzebna. Jakie są funkcje rozgrzewki i jak prawidłowo ją przeprowadzić? Czy rozgrzewka dla początkujących wygląda inaczej niż rozgrzewka zawodowców? Jakie są elementy rozgrzewki przed treningiem siłowym i czy rozgrzewka dla biegaczy powinna być wykonywana inaczej?
Jakie są funkcje rozgrzewki?
Głównym zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie ciała do intensywnego wysiłku. Ma ona zwiększać temperaturę mięśni i uelastyczniać stawy oraz poprawić wentylację płuc, co przedłoży się na większy pobór tlenu, a tym samym i lepszą pracę mięśni w trakcie treningu. Poprzez przyspieszenie krążenia krwi, organizm sportowca staje się rozgrzany, a mięśnie i stawy nabierają gotowości do działania.
Rozgrzewka w dalszym ciągu zbyt często jest ignorowana, a tymczasem ma duże znaczenie dla poprawy efektów treningowych, gdyż pozwala nam ćwiczyć dłużej, skuteczniej i z większą mocą. Warto więc wiedzieć, jak ją przeprowadzić.
Wyjaśnienie:
myślę że pomogłam