Zadanie 18. Pani Ania robi często zakupy w markecie,Jeżyk". Jest po-
siadaczem karty stałego klienta, dzięki której przy zakupach za kwotę
poniżej 100 zł otrzymuje rabat 5%, przy zakupach od 100 zł do 500 zł
rabat 10%, a przy zakupach powyżej 500 zł rabat 15%. Dziś pani Ania
kupiła 30 dag szynki, która kosztuje 35 zł za 1 kg, 0,45kg sera w cenie 26 zł za kilogram, 2 butelki oliwy w cenie 16,30 zł za butelkę, 12 bułek ро
65 groszy oraz czajnik elektryczny w cenie 87,90 zł. Ile zapłaci pani
Ania po uwzględnieniu rabatu?



Odpowiedź :

78,60 + 87,90 = 166,50zł

166,50: 5% wychodzi około 8,30

166,50-8,30= 158,20

Odpowiedź:

135,45 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

30 dag = 0,3 kg

zakupy pani Ani :

0,3 kg szynki + 0,45 kg sera + 2 butelki oliwy + 12 bułek + czajnik

1 kg szynki = 35 zł

0,3 kg szynki = x

x = 0,3 * 35 = 10,5 zł

1 kg sera = 26 zł

0,45 kg sera = x

x = 0,45 * 26 = 11,7 zł

zakupy pani Ani :

10,5 zł + 11,7 zł + 2*16,3 zł + 12*0,65 + 87,9 =  

10,5 zł + 11,7 zł + 32,6 zł + 7,8 zł + 87,9 zł = 150,5 zł

rabat = 10%

pani Ania zapłaci = 150,5 zł * 0,9 = 135,45 zł

mam nadzieję, że pomogłam, liczę na naj ;)