Odpowiedź :
kulturowy np.miejski,rolniczy,wiejski
naturalny np.morski,górski,leśny
Do form wypukłych należą : pagórki wzgórza i góry , wypukła forma terenu ma stok stromy wierzchołek szczyt stok łagodny podnóże , natomiast forma wklęsła ma zbocze dno zbocze i koryto do wklęsłych form zaliczamy : doliny i kotliny :)
Dolina:
Koryto, dno doliny, zbocza doliny, taras zalewowy, taras nadzalewowy
Wzniesienie:
-szczyt
-podnóże
-zbocze strome
-zbocze łagodne
Skały:
Wszystkie skały zbudowane są z skupisk minerałów występujących w skorupie ziemskiej i wyodrębniający się spośród sąsiednich elementów skorupy , powstały w wyniku określonego zespołu procesów geologicznych ; w zależności od składu wyróżnia się skały monomineralne ( zbudowane praktycznie z jednego minerału) i polimnineralne ; pod względem genetycznym skały dzieli się na trzy podstawowe grupy : magmowe , osadowe i metamorficzne (przeobrażone).
Gleba:
Gleba — naturalna, trójfazowa, biologicznie czynna, powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, ukształtowana poprzez procesy glebotwórcze ze zwietrzeliny skalnej (skały macierzystej) w wyniku oddziaływania klimatu i organizmów żywych, przy określonej rzeźbie terenu, w określonym przedziale czasu, często przy wpływie działalności człowieka.
Gleba jest integralnym składnikiem ekosystemów lądowych i niektórych płytkowodnych[1].Wchłania gleba wodę i tez metale ciężkie. To gleba daję życie rośliną . Przebywają w niej różne zwierzęta i bakterie. Wody opadowe gromadzone w glebie są niezbędne do życia roślin.
parków narodowych w polsce jest 23