Rozwiązane

5. Wykorzystując podane fragmenty scharakteryzuj Jacka Soplicę. Napisz, na czym polegała przemiana jego osobowości? (5p.)


a) Między szlachtą był jeden wielki paliwoda,

Kłótnik, Jacek Soplica, zwany Wojewoda

Przez żart; w istocie wiele znaczył w województwie,

Bo rodzinę Sopliców miał jakby w dowództwie,

I trzystu ich kreskami rządził wedle woli,

Choć sam nic nie posiadał prócz kawałka roli,
Szabli i wielkich wąsów od ucha do ucha
b) Gdziem nie był! Com nie cierpiał!
6. Wyjaśnij, jak Cyprian Kamil Norwid rozumie rolę jednostki w dziejach, w oparciu wiersz „Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie”. (4p.)

Każdego z takich jak Ty świat nie może
Od razu przyjąć na spokojne łoże,
I nie przyjmował nigdy, jak wiek wiekiem,
Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy,
Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem
Później… lub pierwej…



Odpowiedź :

Jacek Soplica to główny bohater Książki pt Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. To człowiek wysoki i w podeszłym wieku. Bardzo uparty i obowiązkowy. Był w istocie wodzem swojego Miasta Soplicowa. Jacek nie bał się co chciał powiedzieć to mówił śmiały za czasów młodości bardzo przystojny i mądry. Zmienił się w tedy kiedy zrozumiał, że popełnił błąd mianowicie kiedyś zakochał się w córce Hrabi Ewie zabiegał o nią jednak Hrabia nie pozwolił aby Ewa związała się z Jackiem. Z chęci zemsty zabił Horeszkę. Żałował i to ogromnie dokonanego czynu. Potem związał się z ubogą szlachcianką, nie okazując jej miłości i troski jak sam wspomniał nie był dla niej dobry nie umiał o nią zadbać. Z chęcią nawrócenia wstąpił do zakonu Bernardynów nadal sobie imię Robak. Potem przez kilka lat walczył o wolność ojczyzny. Ksiądz zmienił się i odpokutował za wszystkie grzechy w dzień jego śmierci