Fen1X
Rozwiązane

Napisz plan rozprawki , w której udowodnisz, że książki mogą być źródłem mądrości. Odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.

Wzór: wstęp ......................................(jedno zdanie o czym napiszesz i jedno zdanie z tezą)
argument1: ..........................................(argument wyrażony zdaniem twierdzącym i przykład z lektury)
argument 2.:..........................................(argument wyrażony zdaniem twierdzącym i przykład z lektury)
argument 3.:...........................................(argument i przykład)
podsumowanie:......................................(dwa zdania, o czym napiszesz w tym akapicie)



Odpowiedź :

Wiele osób podważa znaczenie i mądrość płynąco z literatury. W dobie internetu i wszechobecnych filmików edukacyjnych, zapomina się o najstarszym sposobie przekazywania wiedzy. Uważam jednak, że książki są ogromną skarbnicą wiedzy, do jakiej należy sięgać. ( Możesz jeszcze coś dodać pomiędzy zdaniami, jakieś przemyślenie itp.)

argument1 :

Książki niosą w sobie wiele prawdy, czasami są nawet niczym urozmaicony i o wiele ciekawszy podręcznik historii. Potrafią zabawić, jednocześnie przekazując ogrom faktów i wydarzeń z przeszłości. W ,, Kamieniach na szaniec'' polskiego harcerza Aleksandra Kamińskiego wśród wzruszających i emocjonujących momentach z życia Rudego, Alka i Zośki napotkamy opisy takich akcji jak zdjęcie tabliczki z pomnika Kopernika przez Alka, czy odbicie Rudego z rąk gestapowców.

argument2:

Literatura pokazuje nam tradycje z dawnych lat. Pielęgnuje pamięć o obrządkach naszych przodków. ,,Pan Tadeusz'' Adama Mickiewicza jest pełen opisu zwyczajów jakie panowały w szlacheckiej Polsce. W książce stwierdzono, że w Soplicowie, w którym głównie odgrywa się akcja, można ''nawdychać'' się polskości.

argument3:

Starożytność jest ważnym okresem dla świata sztuki i nie tylko. Warto jest się dowiedzieć jak wyglądał tamten okres i skąd inspiracje czerpali twórcy tamtego okresu. W powieści Henryka Sienkiewicza ,,Quo vadis'' jako jeden w wątków, przedstawiony jest proces pracy Nerona nad utworami, na przykład, gdy Petroniusz skrytykował jego wiersze, twierdząc, że stać go na coś lepszego. Wymieniani są również wybitni pisarze, architekci i filozofowie  tacy jak Pliniusz, będący autorytetem dla ówczesnych patrycjuszów i władców.

Podane przeze mnie argumenty, pokazują wartościowość książek i zachęcają do uznania ich za ważne źródło wiedzy. Przytaczają istotne kwestie, poruszane w tych utworach.