Hejka czy ma ktoś może pomysł jak rozwiązać te zadania? Z góry dzięki

1. Podaj w Kelwinach temperaturę topniejącego śniegu.

2. Wiedząc że objętość gazu jest wprost proporcjonalna do temperatury wyrażonej w Kelwinach . Podaj o ile procent zmniejszy się objętość gazu ochłodzonego od 27 stopni Celsjusza do 12 stopni.

3. O ile atmosfer zmieni się ciśnienie w oponie samochodu ciężarowego jeżeli temperatura zmalała 27 do -23 stopni Celsjusza a ciśnienie początkowe wynosiło 6 atmosfer. Objętość opony jest stała.

4. Policz pracę wykonaną przez gaz który pod stałym ciśnieniem 0,4MPa zmienił objętość od 3 litrów do 5 litrów.

5. Ile procent wzrosła objętość gazu ogrzanego od 7 do 21 stopni Celsjusza.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.zadanie

0°C + 273 = 273°K

2.zadanie - przemiana izobaryczna

27°C=27+273=300°K

12°C=12+273=285°K

Z proporcji:

300°K = 100%

285°K = x%

x=285*100/300=95%

100%-95%=5%

Odpowiedz: Objetosc zmalala o 5%

3. zadanie - przemiana izochoryczna

27°C=300°K

23°C=296°K

Cisnienie poczatkowe = 6atm

Cisnienie koncowe Pk

Pk=296*6/300=5,92 atm

6-5,92=0,08atm

Odpowiedz: Cisnienie zmaleje o 0,08 atm

4.zadanie - przemiana izobaryczna

W=P*ΔV

P=0,4MPa=400000Pa

ΔV=5-3=2l=0.002m³

W=400000*0,002=800 J (Joule)

5.zadanie - przemiana izobaryczna

podobnie jak zadanie 2:

7°C=280°K

21°C=294°K

Z proporcji:

280°K = 100%

29°K = x%

x=294*100/280=105%

105%-100%=5%

Odpowiedz: Objetosc wzrosla o 5%

Milego dnia.

Daj znac czy wszystko dobrze i jaka ocene dostales ;))