Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Segregacja rasowa opierała się na dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry. Miała na celu oddzielenie jednej rasy od innej. Kraje, które dokonywały segregacji rasowej to m.in. USA, III Rzesza, Izrael. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono, po wojnie secesyjnej, tzw. Jim Crow laws, mające za zadanie ograniczenie praw byłym czarnoskórym niewolnikom i odseparowanie ich od ludności białej. Miały one charakter stanowy i występowały głównie w południowych stanach. Czarni musieli korzystać z innych szkół, mieli oddzielne miejsca w restauracjach, korzystali z innych publicznych toalet czy pociągów. Zabronione też było zawieranie małżeństw między rasami. Segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych została zniesiona dzięki działaniom osób takich jak Martin Luther King.
2.Wojciech Darasz, Ignacy Czernik
3.Dyskryminują innych z powodu inności . Każdy jest inny , a to że ma np. inny kolor skóry nie oznacza od razu , że ktoś jest głupi .
Odsówamy się od takich osób zdala i mamy ich za przeproszeniem " ochotę zniszczyć " .
4.Efekt był że rasista gnębił drugiego człowieka o innym kolrze skóry. Dochodziło do bitek
5.Początki ruchu sięgają 2013 roku, kiedy to w mediach społecznościowych został rozpowszechniony hasztag „BlackLivesMatter”. Jego powstanie związane było z uniewinnieniem George’a Zimmermana, członka straży sąsiedzkiej, który w lutym 2012 roku podczas patrolu zabił nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka, Trayvona Martina[3][4][5]. Hasztag został stworzony przez trzy aktywistki – Alicię Garzę, Patrisse Cullors i Opal Tometi[6][7] – które poznały się w Black Organizing for Leadership & Dignity (BOLD) – organizacji szkolącej lokalnych liderów[8][9].
Inspiracje
BLM twierdzi, że inspirację czerpie z różnych ruchów społecznych, takich jak: Black Power Movement, czarny feminizm lat 80., panafrykanizm, ruchu przeciw apartheidowi, ruch społeczny LGBTQ i Okupuj Wall Street[8]. Jednak niektórzy z protestujących starają się, żeby odróżnić ich od starszego pokolenia czarnoskórych aktywistów, takich jak Al Sharpton, m.in. ze względu na ich powiązania z Partią Demokratyczną[10][11][12].
Pierwsze protesty
Protesty w Ferguson w sierpniu 2014 roku
W sierpniu 2014 roku członkowie BLM zorganizowali swój pierwszy protest nazwany „Black Lives Matter Freedom Ride”. Protest odbyły się w Ferguson oraz pobliskim Saint Louis, w stanie Missouri, po zabójstwie czarnoskórego nastolatka – Michaela Browna[8]. Ponad pięćset osób dotarło do Ferguson, żeby wziąć udział w pokojowych demonstracjach. Spośród wielu grup, które wzięły udział w proteście, Black Lives Matter wyłonił się jako jedna z najlepiej zorganizowanych i najbardziej widocznych organizacji[8]. Wydarzenia w Ferguson zwróciły międzynarodową uwagę[13].
6. Paweł VI
7.Pozytywne
Zwolennicy zmian posoborowych podkreślali, że oznaczają one pozbycie się przez Kościół katolicki rzekomej bariery, odgradzającej go od współczesnego świata. Zmiany te oceniono jako koniec epoki kontrreformacji – zerwanie z niezmiennością na rzecz modernizmu.
Negatywne
Krytyka Soboru następuje z dwóch punktów widzenia, które można umownie określić jako konserwatywny i modernistyczny.
Wspólną cechą krytyki z obu stron jest to, że Sobór watykański II jest odpowiedzialny za niepowodzenia w misji ewangelizacji w postaci narastającego ateizmu i sekularyzacji społeczeństw, które przed soborem były katolickie.
8.Zmiany 1. nakazano tworzyć seminaria duchowne (pierwsze powstało w diecezji Mediolańskiej, założył je Karol Boromeusz); 2. rozpoczęto wizytacje biskupów w diecezjach; 3. zasady o klauzurze zakonnej; 4. W 1542 roku papież Paweł III zreorganizował Inkwizycję. Powołał Kongregację Kardynalską Świętej Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji, tzw. Święte Oficjum (Sacrum Officium), które składało się z 6 kardynałów i miało nadzorować działalność sądów inkwizycyjnych w walce z reformacją. Postanowienia soborowe 1. potwierdzono obecność Chrystusa w Eucharystii na Mszy św. jako ofiary, 2. potwierdzono znaczenie wszystkich siedmiu sakramentów, 3. potępiono predestynację - tezę głoszącą, iż los pośmiertny człowieka jest odgórnie wyznaczony przez Boga (jedna z podstawowych nauk i założeń kalwinizmu) 4. podtrzymano koncepcję wolnej woli, zdolnej samodzielnie wybrać dobro 5. potępiono indywidualne interpretowanie Pisma Św. 6. uznano Biblię i Tradycję Kościoła za równoważne źródła wiary 7. zakazano kumulacji beneficjów 8. zakazano nepotyzmu - obsadzania stanowisk kościelnych przez krewnych np. papieża 9. wprowadzono księgi metrykalne (rejestrowano śluby, chrzty, pogrzeby) 10. stopniowo wprowadzano języki narodowe w czytaniach, lecz modlitwy pozostały odmawiane po łacinie 11. potępiono nauki Lutra 12. ujednolicono liturgię 13. zobowiązano biskupów do przebywania w diecezjach, proboszczów do przebywania w parafiach, zakazano kumulacji stanowisk kościelnych.
9.laicyzacja «proces słabnięcia wpływu religii na różne dziedziny życia społecznego»
Wyjaśnienie: