Zad 3. Zosia kupita dwa kg bananowi trzy kg pomarańczy. Cena pomarańczy jest o 50% większa niż
cena bananow. Za całe zakupy zapłacita 16,25zł. Ile kosztuje kg pomarańczy? PLS DAJE NAJ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

cena pomarańczy- 50% większa

całe zakupy- 16,25zł

Mamy 3kg pomarańczy i 2kg bananów.

Czyli ustawiamy sobie tak:

1kg pomarańczy jest 50% droższy niż  1kg bananów.

Czyli 1 kgp= 2kgb

kgp- kg pomarańczy

kgb- kg bananów

Mamy 3 kg pomarańczy, 2 kg bananów.

3kg pomarańczy ma równą cenę co 6kg bananów (3/ 0,5)

6kg bananów+2 kg bananów= 8kgb

Czyli w liczbie 16,25 kryje się 8 takich samych liczb.

16,25/8

2,03125

2,03125*6= 12,1875

Czyli 12,1875 ale nie ma takiej ceny, więc zaokrąglamy.

12,19zł teorytycznie

Nie jestem pewna, czy jest dobrze. Ale patrzcie:

12,1875+2,03125*2= 16,25

Czyli powinno być dobrze :)

Mam nadzieję, że pomogłam. Kaszka

Szczegółowe wyjaśnienie: