N4tsuki
Rozwiązane

Jak wyglądają opatrunki uciskowy i osłaniający. Czym się różnią i kiedy się je stosuje?



Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

Opatrunek uciskowy wykonywany jest w celu zahamowania krwawienia z żył i tętnic. Warto nadmienić, że nie jest on tożsamy z opaską uciskową. W celu założenia opatrunku uciskowego należy na ranę położyć gazę, a do niej przyłożyć element uciskający np. długopis. Element uciskający zakłada się wzdłuż miejsca zranienia. Następnie okręcić bandażem w sposób kolisty, tak aby nie przesunąć ucisku i gazy.

Opatrunki osłaniające , tak jak ich nazwa wskazuje, stosowane są w celu osłony istniejącej rany przed czynnikami zewnętrznymi i ewentualnie zapobieżenia wyciekaniu krwi czy płynów ustrojowych z rany. Typowe zastosowanie tego typu opatrunku to ochrona przy urazie oka , urazie głowy (ranach mózgoczaszki), otarciach, poparzeniach czy złamaniach otwartych kości. Stosowany jest również u pacjentów, u których doszło do wytrzewienia (wydostania się organu na zewnątrz ciała). Zakładanie opatrunku jest dość proste. Wystarczy na miejsce zranienia położyć gazik i obandażować go zwykłymi obwojami lub przykleić plastrem.

Kiedy występuje ciało obce w oku , to oprócz oka, które zostało uszkodzone, trzeba zabandażować też drugie oko. W przypadku wytrzewienia, czyli wydostania się organu na zewnątrz ciała (najczęściej w wyniku działania jakiegoś ostrego narzędzia), jedyne, co można zrobić, to założyć czysty opatrunek zabezpieczony folią (gaza i obklejona ze wszystkich stron folia). W żadnym wypadku nie wolno wyciągać tego, co jest w ciele.