POTZREBUJE NA TERAZ
2.Wyjaśnij, jakie wydarzenie opisuje tekst źródłowy i jaki jest związek tego wydarzenia
z I wojną światową. (2 p.)TEKST ŹRÓDŁOWY („Słowo Polskie”, fragment artykułu z 1 lipca 1914 r.) Kiedy automobil skręcił w ul. Franciszka Józefa, zamachowiec oddał dwa strzały w chwili, kiedy samochód znajdował się po prawej stronie trotuaru, zapełnionego ludźmi; zamachowiec strzelił więc z bezpośredniej odległości, co tłumaczy skutek dobrze wymierzonych strzałów. Szef kraju, gen. Potiorek, miał wrażenie, że nic się nie stało ponieważ zarówno Arcyksiążę jak i Księżna pozostali w wyprostowanej pozycji na swoich miejscach. [...] Dopiero, gdy [...] zwrócił się do arcyksięcia, zauważył w otwartych ustach krew.
3. Przeczytaj tekst źródłowy i odpowiedz na pytania.TEKST ŹRÓDŁOWY (David Lloyd George, "Wspomnienia wojenne", 1933 rok) Starsi mężowie stanu robili niedołężnie wszystko, co mogli, aby zapobiec wojnie, podczas gdy młodzież w rywalizujących ze sobą państwach niecierpliwie hałasowała przed ich drzwiami, domagając się wojny natychmiastowej. Nigdy nie zapomnę wojowniczych tłumów, w chwili gdy gabinet omawiał szanse pokoju i wojny. Mnóstwo młodych ludzi stało pod Westminsterem [siedzibą parlamentu brytyjskiego], demonstrując za wojną z Niemcami; słyszeliśmy pomruki tego tłumu z sali posiedzeń gabinetu. Tłumy były tak gęste, że żaden wehikuł nie mógł się między nimi przecisnąć. Była to niewątpliwie demonstracja za wojną. W kilka dni potem biura werbunkowe zostały zainstalowane na placach publicznych i były również zalane tłumami młodych ludzi, oblegających stoliki i przepychających się, aby wnieść swoje nazwiska na listy żołnierzy. Londyńskie demonstracje miały swój odpowiednik w Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Paryżu. Nareszcie ludność i militaryści chcieli tego samego.
1. W oparciu o tekst źródłowy napisz, czym różniły się starsze osoby od młodszych w swoim podejściu do wybuchu wojny? Czego chcieli ludzie starsi, a jakie były oczekiwania młodzieży?
2. Z tekstu źródłowego wynika, że poparcie społeczeństwa wobec wojny: (1 p.)A. było niewielkie B. było wysokie C.nie istniało