Odpowiedź :
Odpowiedź:
Bocian przylatuje w lato do Polski z cieplych kraj na wakacje
Odpowiedź:
bociany
Do Polski bociany przylatują w pierwszej dekadzie marca. Najchętniej wybierają Warmię i Mazury.
Anomalie pogodowe nie mają większego wpływu na bociany. Są one krótkotrwałe, a bociany to ptaki stałocieplne.
Obecnie większość z nich przystępuje do lęgów. Większym zagrożeniem niż niska temperatura mógłby być brak pokarmu. Na szczęście, dopóki nie wylęgną się młode, zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, bo bociany potrzebują pożywienia tylko dla siebie.
Gdzie żyją bociany?
Praktycznie wszędzie. Można je spotkać w każdym zakątku świata, poza Antarktydą. Najwięcej gatunków występuje w Azji i Afryce.
Co jedzą bociany?
Bociany należą do zwierząt mięsożernych. Ich główny przysmak stanowią żaby. Jedzą także owady, małe gryzonie, węże, czy krety. Zdecydowanie rzadziej decydują się sięgnąć po rybę, czy ptaka.
1. Ptak ten posiada szczególny status na Białorusi. Przez wielu uważany jest za nieoficjalny symbol. Białorusini uważają bociana za świętość.
2. Białorusini są przekonani, że bociany zakładają swoje gniazda jedynie na dachach domów dobrych ludzi.
3. Największe osobniki osiągają nawet 120 cm wzrostu. Rozpiętość skrzydeł przekracza 2 metry.
4.Bociany mają dość szczególny sposób na termoregulację swojego organizmu. Kontrolują go poprzez wypróżnianie się na własne nogi. Wilgotne odchody przyklejają się do nóg i parują. Poprzez ten proces ochładzają swoje ciało.
5.Bocianie gniazda zakładane są zazwyczaj na wysokości 10 - 20 metrów nad ziemią. Ich średnica waha się w zakresie od 90 do 200 cm.
6.Średnia długość życia tych ptaków szacowana jest na 8-9 lat. Zdarzają się jednak przypadki przekroczenia trzydziestki.
7.Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 55 do 160 cm. Cechą charakterystyczną są długie nogi, szyja i dziób. U zdecydowanej większości dominującym kolorem upierzenia jest biel i czerń. Podczas lotu ich głowa, szyja i nogi są wyciągnięte
Wyjaśnienie: