Lena12318
Rozwiązane

Ułożyć i rozwiązać trzy zadania z treścią z wykorzystaniem rozwiązywania równań. Wykonujemy zdjęcie i przesyłamy
na Classroom. Czas wystania: piątek godzina 8:00.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

W koszyku były 3 lody ekipy. O 12 przyjechała dostawa  w której przyszły kolejne 150. Po godzinie w sklepie było tylko 2 lody ekipy ile lodów kupiono?

150 + 3 = 153 153-2 = 151

W butelce był 12 cukierków . Marysia przerzuciła połowę z tej butelki do szklanki. ile cukierków zostało? 12 : 2 = 6

Na talerzu było 111 kawałków ciasta lecz 55 z nich było czekoladowe a reszta to truskawkowe. Ile było truskawkowych kawałków ciasta? 111-55=56

Zadanie 1

Gdy zmieszamt błękit z żółcią w ten sposób, że farby niebieskiej będzie 1,5 raza więcej niż żółtej, to otrzymamy farbę koloru zielonego. Ile należy wziąć kilogramów błękitu, a ile żółci, aby otrzymać 1,5 kg zieleni?

---------------------

błękit 1,5 x

czerwień x

zieleń 1,5 kg

1,5x + x = 1,5

2,5x = 1,5 | • 10

25x = 15 | : 25

x = 15/25 = 60/100 = 0,6 kg

1,5 kg 0,6 kg = 0,9 kg

Odpowiedź: Należy zmieszać 0,9 kg błękitu i 0,6 kg żółci.

Zadanie 2

Spodnie z paskiem kosztują 110 zł. Spodnie droższe od paska o 100 zł. Ile kosztują spodnie, a ile pasek?

---------------------

spodnie x + 100

pasek x

razem 110

x + 100 + x = 110

2x + 100 = 110

2x = 110 - 100

2x = 10 | : 2

x = 5

100 + 5 = 105

Odpowiedź: Spodnie kosztują 105 zł, a pasek 5 zł.

Zadanie 3

Za 2 czekolady Ala zapłaciła 14 zł. Jedna była o 60% tańsza od drugiej. Ile kosztowała każda z nich?

---------------------

I x

II 0,4 x

Razem 14

x + 0,4 = 14 | • 10

10x + 4x = 140

14x = 140 | : 14

x = 10 zł

Odpowiedź: Czekolady kosztowały 10 i 4 zł.