Odpowiedź :
Odpowiedź:
kumak górski - gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych (dawniej zaliczany do ropuszkowatych), blisko spokrewniony z kumakiem nizinnym. Cechuje się brązową grzbietową stroną ciała i kontrastującą z nią stroną brzuszną, pokrytą ostrzegawczym deseniem żółci i czerni.
Odpowiedź:
KUMAK GÓRSKI
jest to gatunek płaza. Cechuje się brązową grzbietową stroną ciał. Cechą gatunkową jest jedna plama podgardzielowa, połączone plamy miedniczne i udowe. Skóra produkuje toksyczny jad. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa jest stosunkowo mała. trudne. W okresie godowym kolce na brodawkach są długie i ostre. Samiec ma też modzele godowe na palcach stóp. Samica nie ma tak dobrze rozwiniętych błon pławnych stóp.
W Polsce kumaki górskie są pospolite w całym rejonie Karpat. W Tatrach można je spotkać na wysokości nawet 1650 m n.p.m.
Prowadzą wybitnie wodny tryb życia. Zasiedlają wszelkie zbiorniki wodne, w tym te zanieczyszczone. Zimują na lądzie w norach. Zagrożony kumak górski eksponuje swoje jaskrawe barwy na spodniej części ciała, ostrzegając tym samym intruzów o toksycznej wydzielinie skóry. Kumak górski jest aktywny w dzień, okresowo nocą
mam nadzieję że pomogłam choć wystarczyło się postarać.
Pozdrawiam lol
Wyjaśnienie: