Rozwiązane

historia proszę na juz​



Historia Proszę Na Juz class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 Wyboru Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla polski dokonano podczas ostatniego Sejmu elekcyjnego, przy zdecydowanym poparciu wojsk rosyjskich. Koronacja odbyła się 25 listopada 1764 roku w kolegiacie świętego Jana w Warszawie.

2 Nowy król Polski poprawił sytuację gospodarczą w Polsce- popierał rozwój handlu i przemysłu, dbał o rozwój oświaty, nauki, sztuki i literatury. Urządzał obiady we czwartki, na które zapraszał uczonych, pisarzy, poetów, artystów i polityków. Były to “obiady czwartkowe”.

3 Pułaskiego w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, celem konfederacji barskiej było zniesienie wszystkich ustaw od 1764 (zwłaszcza narzuconego przez Rosję na sejmie 1767–68 równouprawnienia dysydentów) oraz obalenie Stanisława Augusta i wprowadzenie na tron Wettinów. ... Pułaski.

4 Prusy - reszta Mazowsza (z Warszawą) i Podlasia, skrawki Małopolski i Żmudzi. Austria - pozostała część Małopolski (między Pilicą a Bugiem) z Krakowem oraz część Mazowsza i Podlasia.

5 Sejm Rozbiorowy – sejm skonfederowany działający w latach 1773–1775, powołany przez trzy ościenne mocarstwa zaborcze: Rosję, Prusy i Austrię, w celu zatwierdzenia cesji terytorium Rzeczypospolitej w czasie I rozbioru Polski.

Odpowiedź:

Okoliczności wyboru Stanisława Poniatowskiego na króla Polski:

Po śmierci Augusta III duży wpływ na wybór nowego władcy miała Familia, która uzyskała wsparcie carycy Katarzyny II. Opowiadali się oni przeciwko kandydaturze zmarłego syna, lecz popierali Stanisława Poniatowskiego jako potencjalnego władcę. Stronnictwo Czartoryskich zwróciło się o pomoc w legalizacji władzy Poniatowskiego do carycy Katarzyny, która natychmiast wysłała swoje wojska do Rzeczpospolitej. Pod osłoną wojsk rosyjskich Czartoryscy zawiązali konfederacje generalną, która przetrwała aż do 1766 r. W czasie sejmu konwokacyjnego wykorzystano ograniczenie zasady liberum veto i wprowadzono kilka reform m.in.  ograniczenie liberum veto w sprawach skarbu, ograniczenie roli najwyższych urzędników na rzecz Komisji Skarbowych i Wojskowych.

We wrześniu również pod osłoną Rosjan została dokonana elekcja Stanisława Poniatowskiego na króla Polski.

W czasie swoich rządów Stanisław August Poniatowski opierał się na ścisłej współpracy z dworem rosyjskim. Dążył do wzmocnienia sejmu przez likwidację liberum veto oraz wprowadzenia zmian odwołujących się do idei oświecenia. 

reformy stanislawa poniatowskiego:

• Wprowadzenie Staly konfederacji barskiej króla z ministrami

• Wprowadzenie służby dyplomatycznej

• Uruchomiono mennice

• Zakładanie manufaktur

• Rozbudowanie miast

• Komisja dobrego porządku(1765r.)-nadzór nad miejskimi finansami ,wydawaly wewnetrzne przepisy(funkcjonowanie rzemiosła i handlu)

• Utworzenie korpusu inżynierskiego

• Szkola rycerska (1765r)

• Król nie szczędził wydatków na kulturę, sponsorując działalność malarzy, pisarzy i architektów. Monarcha zasłynął jako mecenas sztuki, chętnie otaczający się artystami. 

• Obiady czwartkowe

Cele konfederacji barskiej:

obrona wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej;

zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, zwłaszcza tych, dających równouprawnienie innowiercom (dysydentom);

walka przeciwko Rosji oraz polskiemu władcy.

ziemie utracone rzeczypospolitej w 1772 r

prusy zajęły pomorze gdańskie bez Gdańska,Warmia

Rosja ziemie leżące na wschód od rzek dźwina i Dniepr

Austria tereny na południe od rzek

Wista i San (część województwa krakowskiegoi sandomierskiego) bez Krakowa , województwo ruskie po rzekę Zbrucz

a tego ostatniego nie wiem