Odpowiedź :
Odpowiedź:
Ludwik XIV-
król Francji i Nawarry w latach 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów
Henryk IV-
król Nawarry od 1572 i Francji od 1589 r., pierwszy z dynastii Burbonów, najmłodszej gałęzi Kapetyngów.
Ludwik XIII-
król Francji i Nawarry od 1610, syn Henryka IV z dynastii Burbonów.
kardynał Richelieu-
francuski diuk, kardynał, pierwszy premier Francji w latach 1624–1642.
kardynał Mazarin-
francuski kardynał, od 1642 pierwszy minister Francji
Jean Baptiste Colbert-
francuski polityk, minister finansów Ludwika XIV, zwolennik monarchii absolutystycznej, dążył do centralizacji państwa.
Molière-
francuski komediopisarz
Karol I Stuart-
król Anglii i Szkocji w latach 1625-1649, syn Jakuba I Stuarta, króla Anglii i Szkocji oraz Anny, córki króla Danii Fryderyka II. Karol był jedynym brytyjskim władcą, który został obalony przez poddanych i ścięty.
Wilhelm III Orański-
książę Oranii-Nassau, namiestnik Republiki Zjednoczonych Prowincji, król Anglii i Szkocji, pogrobowy syn Wilhelma II Orańskiego i Marii Stuart, córki króla Anglii i Szkocji Karola I.
Olivier Cromwell-
polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658
Wolter-
francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, historyk i publicysta. Tworzył satyry, powieści, dramaty oraz „Listy”. Prowadził ożywioną korespondencję. Bulwersował opinię publiczną krytycyzmem i śmiałością przekonań. Wiele podróżował.
Monteskiusz-
francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz doby Oświecenia, członek zagraniczny Akademii Stanisława w Nancy od 1751 roku.
Jan Jakub Rousseau-
genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki. Wiele jego utworów umieszczonych zostało w index librorum prohibitorum.
Fahrenheit-
fizyk i inżynier pochodzenia niemieckiego. Większość okresu naukowego spędził w Niderlandach. Wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali temperatur używanej w niektórych krajach anglosaskich.
James Watt-
szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową.
Benjamin Franklin-
amerykański polityk, drukarz, uczony, filozof i wolnomularz; jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.
bracia Mongolfier-
Joseph Michel Montgolfier i Jacques Étienne Montgolfier – wynalazcy tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze.
Izaak Newton-
angielski uczony: fizyk, astronom, matematyk, filozof, alchemik, biblista i historyk oraz urzędnik państwowy. Odkrywca trzech zasad dynamiki i prawa powszechnego ciążenia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych uczonych wszech czasów
Linneusz-
szwedzki przyrodnik i lekarz, profesor Uniwersytetu w Uppsali.
Fryderyk II Wielki-
król Prus w latach 1740–1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.
Piotr I-
car Rosji od 1682 roku, a od 1721 imperator. Syn Aleksego, z dynastii Romanowów. Obwołany został carem przez dumę bojarską po śmierci przyrodniego brata, bezdzietnego cara Fiodora III, wiosną 1682 roku.
Maria Teresa-
córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety z Brunszwiku-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.
Józef II-
święty cesarz rzymski w latach 1765–1790, przedstawiciel absolutyzmu oświeconego, w czasie urzędowania wdrożył wiele reform
Jerzy Waszyngton-
amerykański generał, polityk, mąż stanu, wódz naczelny Armii Kontynentalnej, deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, mason. Uważany jest za ojca narodu amerykańskiego.
Kazimierz Pułaski-
bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”.
Tadeusz Kościuszko-
inżynier wojskowy, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, generał lejtnant wojska Rzeczypospolitej