Odpowiedź :
Odpowiedź:
Urodził się 20 sierpnia 1847 roku o godzinie 23:00 w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie, w rodzinie Antoniego Głowackiego, dworskiego ekonoma o szlacheckich korzeniach , oraz Apolonii z Trembińskich. 1 września został ranny podczas potyczki we wsi Białka . Dostał się do rosyjskiej niewoli, jednak ze względu na młody wiek oraz dzięki wstawiennictwu ciotki, po wyjściu ze szpitala pozwolono mu wrócić do Lublina i zamieszkać z rodziną.
W październiku wstąpił więc do Szkoły Głównej w Warszawie na Wydział Matematyczno-Fizyczny. W Warszawie, zdany na własne siły, zarabiał na studia jako guwerner i korepetytor, co nie przynosiło jednak znacznych zysków.
Za debiut prasowy Aleksandra Głowackiego uważa się zamieszczony w 22 numerze czasopisma «Opiekun domowy» z 29 maja 1872 roku artykuł społeczny Nasze grzechy. Tego samego roku w czasopiśmie «Niwa» opublikowany został jego pierwszy artykuł popularnonaukowy O elektryczności. Kariera felietonisty w kilku czasopismach, którą początkowo traktował drugorzędnie , przyniosła Prusowi znaczne dochody i czasowo zapewniła stabilizację finansową. Pozwoliło mu to na zrealizowanie planów małżeńskich. W roku 1879 Prus wkroczył w dojrzały okres swojej twórczości nowelistycznej, który trwał aż do roku 1885. Nigdy nie porzucił jednak dziennikarstwa.
W 1882 roku Prus po raz pierwszy wyjechał na wczasy do uzdrowiskowej miejscowości Nałęczów. Od tamtej pory miasteczko to stało się jego ulubionym miejscem wypoczynku, które odwiedzał przez kolejne 28 lat, ostatni raz przyjechał do uzdrowiska w 1910 roku . Do grudnia 2017 roku muzeum funkcjonowało w Pałacu Małachowskich. 3 września 1892 roku wystąpił w charakterze świadka na ślubie Stefana Żeromskiego z Oktawią Rodkiewiczową.
Pod koniec życia, dzięki ożywionej działalności publicystycznej Prus stał się wielkim autorytetem w oczach opinii publicznej. Do końca życia pisarz chętnie brał udział w akcjach społecznych i obejmował patronat wielu inicjatyw oraz przedsięwzięć. W ostatnim okresie życia przyjeżdżał na wypoczynek do Milanówka.
Tematem jego wczesnej twórczości było przedstawienie krzywdy społecznej skontrastowanej z jałowością życia zamkniętego w swoim świecie ziemiaństwa . W tym czasie Prus był świadkiem tragedii losów ludzkich i niesprawiedliwości społecznej, spowodowanych w znacznej części zderzeniem z wczesnokapitalistyczną gospodarką . Zachodzące zjawiska społeczno-gospodarcze Prus poddawał w swojej twórczości analizie i ocenie. Jego pierwszą dużą powieścią była Placówka – ukazująca się początkowo na łamach czasopisma «Wędrowiec».
Następnie powstała jego epicka panorama ówczesnej Warszawy z lat 1878–1879 – powieść Lalka . Prus napisał także powieść społeczno-obyczajową Emancypantki . Prus – przed opublikowaniem «Lalki» – rozpoczął także pisanie powieści «Sława».
Wyjaśnienie: