Błagam pomóżcie!! Daje najj
W jakim stopniu Fiodor Dostojewski w "Zbrodni i karze" podejmuje problem wolności? Kto jest w tym utworze duchowo wolny? Czy widzisz w postawie Raskolnikowa (przed zbrodnią) pozorną wolność, wyjaśnij o co chodzi w tym przypadku?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wolność to jeden z najważniejszych aspektów powieści ,,Zbrodnia i kara’’ Fiodora Dostojewskiego. Autor ukazuje ją między innymi poprzez fiasko teorii Raskolnikowa, duchową czystość Soni czy cnotliwe postępowanie Duni. Pisarz przeciwstawia prawdziwą swobodę z jej fałszywym i zniekształconym odbiciem, by dobro mogło zatriumfować w jak największym stopniu.

Postacią, która cechuje się największą duchową wolnością, jest Sonia Marmieładow. Dziewczyna pracuje jako prostytutka, jednak nie jest pozbawiona moralnego kompasu i potrafi odróżnić dobro od zła.  Dzięki swojej wierze i wewnętrznej czystości odrzuca myśl o samobójstwie, a w swojej grzeszności widzi okazję do przyjęcia Bożych łask.

Inna bohaterka, która nie jest duchowo spętana, to Dunia Raskolnikow. Siostra Rodiona brzydzi się Łużynem, jednak stać ją na poświęcenie w imię rodziny. Odrzuca propozycje Swidrygajłowa, mimo że mężczyzna może zapewnić jej bogatą przyszłość. Cechuje się hartem ducha i nie narusza twardych zasad moralnych.  

Pozorna wolność objawia się w stosunku Raskolnikowa do Boga i innych ludzi. Gardzi ich towarzystwem, gdyż czuje wyraźną różnicę pomiędzy swoim geniuszem a płytkością innych. W jego oczach swoboda opiera się na samotnych rozmyślaniach i poczuciu wyższości. Odrzuca własną rodzinę, by wyzwolić się z krępujących go więzów. Kpi z uczuć i wypowiedzi Soni, gdyż nie chce przyznać się przed samym sobą, że odczuwa wyrzuty sumienia związane z relacjami z najbliższymi. Ta droga jest jednak błędna, a jedynym ratunkiem jest nawrócenie.  

Wyjaśnienie: