pomoze ktoś 2 przykłady kl 6 matematyka zdj w załaczniku
![Pomoze Ktoś 2 Przykłady Kl 6 Matematyka Zdj W Załaczniku class=](https://pl-static.z-dn.net/files/d70/3337f31ca343d06b465187e370c4a81c.jpg)
Zadanie 1
12,20 zł - 3,80 zł = 8,40 zł
8,40 zł : 7 = 1,20 zł
Odpowiedź: Rogal kosztował 1,20 zł.
Zadanie 2
34,72 zł - (1,26 zł x 3) = 34,72 zł - 3,78 zł = 30,94 zł
30,94 zł : 13 = 2, 38 zł
Odpowiedź: Jeden zeszyt kosztował 2,38 zł.
myślę że pomogłam, oraz liczę na naj :)
Odpowiedź:
1.
x-cena za rogalik
3,80 zł-cena za chleb
kupiła 7 rogali i chleb, zapłaciła za wszystko 12,20 zł
7×x+3,80=12,20
7x=12,20-3,80
11
7x= 12,20 jedynkę skreślasz, dwójkę skreślasz i
- 3,80 wstawiasz nad nią 11, drugą dójkę także
---------- skreślasz i wstawiasz 12
8,40
7x=8,40/÷7
1,2
-----
8,4÷7=1,2
- 7
-----------
14
14
---------
0
x=1,20
Odp. Rogal kosztował 1,20 zł.
2.
x-cena za zeszyt
1,26 zł-cena za ołówek
kupił 3 ołówki i 13 zeszytów, zapłacił 34,72
13x+3×1,26=34,72
1
1,26
× 3
-----------
3,78
13x+3,78=34,72
13x=34,72-3,78
3 16 12 3-nad 4 tj. skreślasz 4 i wpisujesz nad nią 3
34, 72 16-nad 7 tj. skreślasz 7 i wpisujesz nad nią16
- 3,78 12-nad 2 tj. skreślasz 2 i wpisujesz nad nią12
-----------
30,94
13x=30,94/÷13
2,38
---------
30,94:13
-26
------------
49
- 39
--------
104
- 104
---------
0
x=2,38 zł
Odp. Jeden zeszyt kosztował 2,38 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie:
Mam nadzieję że wszystko jest zrozumiałe i czytelne.